Zaujímavosti

Najhoršie skončili najchudší. Obezita vraj predchádza stareckej demencii

Tucna zena na ulici.
Tučná žena na ulici. Zdroj: Shutterstock.com

Doteraz sa hovorilo o presnom opaku. Má teda obezita svoje výhody?

Byť tučný má svoje výhody. Nadváha podľa najnovších zistení znižuje riziko stareckej demencie. Britskí vedci študovali lekárske záznamy takmer dvoch miliónov ľudí a výsledky prekvapili. Informácia, s ktorou prišli britskí výskumníci rozvírila vedecké vody. Doteraz sa totiž hovorilo o presnom opaku. Ukázali, akoby nadváha alebo obezita boli ochranným faktorom pred vznikom demencie.

Dokonca aj ľudia s normálnou váhou skončili horšie ako tí pri tele. A podvyživení mali takmer o polovicu väčšie riziko, že im na starobu mozog prestane fungovať. Prečo majú ľudia s vyššou váhou menšie riziko demencie, to vedci zatiaľ presne určiť nevedia. Predpokladajú, že táto choroba súvisí aj s nedostatkom vitamínov E a D, ktoré ľuďom s nadváhou málokedy chýbajú.

Zistenia ešte nie sú definitívne a s výskumom vraj treba pokračovať. Ak by sa aj potvrdili, lekári stále upozorňujú, že to nie je zámienka aby sme sa nekontrolovateľne prejedali. Pri nadváhe totiž hrozia iné problémy.

"Je dôležité, aby ľudia naďalej dodržali normálnu životosprávu, lebo nemusia dožiť tak dlho s tou nadváhou aby si užili ten benefit," tvrdí neurológ Nazir Najar. 


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.