Zaujímavosti

Týmto vlakom by cesta z Bratislavy do Košíc trvala 45 minút

Rýchlovlak vytvoril nový rekord
Rýchlovlak vytvoril nový rekord Zdroj: Reuters

Japonci pokorili rekord! Vlakom dosiahli rýchlosť 603 km/h.

Japonský rýchlovlak pokoril v utorok rýchlostný rekord. Počas testovacej jazdy v okolí hory Fuji sa ponad koľajnice valil rýchlosťou vyše 600 km/h. Podľa spoločnosti Central Japan Railway dosiahol rýchlosť 603 km/h a túto rýchlosť udržiaval asi 11 sekúnd. Píše portál theguardian.com.

Predošlý rekord vydržal len krátko. Pred týždňom sa im podarilo rýchlosťou 590 km/h pokoriť vlastný rekord z roku 2003 o 9 km/h. Rýchlovlak levituje približne 10 centimetrov nad traťou a pohybuje sa vďaka elektromagnetom.

Prevádzkovateľ chce dostať rýchlovlak do prevádzky do roku 2027. Obsluhovať by mal 286-kilometrovú trasu medzi Tokiom a mestom Nagoya. Pri maximálnej rýchlosti 500 km/h by mal túto trasu zvládnuť za približne 40 minút - teda o polovicu rýchlejšie, ako teraz.

Očakáva sa, že v roku 2045 bude rýchlovlak obsluhovať trasu Tokio - Osaka približne za hodinu a 7 minút. Aktuálne trvá jazda vlakom na tejto trase viac ako 2 hodiny. Mimochodom, ak by nasadili tento vlak na trase Bratislava - Košice, pri plnej rýchlosti by dorazil do cieľovej stanice za necelých 45 minút.


TOKIO/THEGUARDIAN.com, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.