Zaujímavosti

Tisíce rokov žijú na jednom ostrove a úspešne odmietajú civilizáciu

Obyvateľ ostrova Sentinel
Obyvateľ ostrova Sentinel Zdroj: YouTube

Turisti, ktorí sa odvážia priblížiť na ostrov Severný Sentinel, riskujú život.

Zo vzduchu vyzerá ako idylický ostrov s nádhernými plážami a hustými lesmi. Turisti sa na tento ostrov v Indickom oceáne neodvážia vkročiť. Dôvodom je reputácia domorodcov, ktorí na ostrove žijú. Píše portál dailymail.co.uk.

Návštevníci, ktorí sa odvážia priblížiť na ostrov Severný Sentinel riskujú útok zo strany členov záhadného kmeňa, ktorý odmieta modernú civilizáciu a preferuje nulový kontakt s okolitým svetom.

Pri stretnutí s cudzincami zvyčajne využívajú násilie. V roku 2006 zabili rybárov, ktorí v okolí ostrova nelegálne lovili ryby. Na nízko letiace lietadlá a helikoptéry pre zmenu strieľajú šípy. Sledovať ich je naozaj náročné a nebezpeční. Existuje iba zopár záberov, zvyčajne v slabej kvalite.

Zdroj: YouTube

Nie je ani jasné, koľko členov tento kmeň má. Niektorí majú dojem, že existuje len zopár jedincov, iní odhadujú populáciu na stovky. Neexistujú ani správy o tom, aký dopad mala vlna tsunami v roku 2004 na populáciu ostrova. Po tsunami videli jedného z domorodcov strieľať šípy na vrtuľník pobrežnej stráže.

Ostrov oficiálne patrí Indii. Tá sa však do tohto kmeňa rozhodla nestarať. Aj preto sú ostrovania pravdepodobne najizolovanejšími ľuďmi na svete. India sa síce pokúšala nadviazať kontakt s obyvateľmi ostrova, ktorý je veľký asi ako newyorský Manhattan, žiaľ bez úspechu. Rozhodli sa preto dovoliť kmeňu žiť na ostrove podľa vlastných pravidiel.

Strach, ktorý z obyvateľov ostrova ide, donútil indické úrady k naozaj zvláštnemu kroku. V krajine je pokus o kontakt s domorodcami považovaný za zločin. Ilegálne je priblížiť sa do vzdialenosti piatich kilometrov.

Podľa organizácie Survival International sú obyvatelia Sentinelu najzraniteľnejšou skupinou obyvateľstva na planéte. Pre ich absolútnu izoláciu je veľmi pravdepodobné, že nemajú imunitu proti bežným chorobám ako chrípka, či osýpky. Izolácia tiež spôsobuje, že môžu veľmi rýchlo vymrieť na akúkoľvek epidémiu.

https://www.youtube.com/watch?v=OaPYwlXOTzQ


SEVERNÝ SENTINEL/DAILYMAIL.co.uk, pt
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Dôležité udalosti