Zaujímavosti

Pred 10 rokmi vzniklo na YouTube prvé video. Volá sa "Ja v zoo"

Slony na YT.png

Na známu webovú stránku ho nahral jeden z jej zakladateľov Jawed Karim. Obdivuje v ňom dlhý sloní chobot.

Od zverejnenia prvého videa na webovej stránke YouTube uplynulo vo štvrtok desať rokov. Prvý, 19-sekundový klip s názvom "Ja v ZOO" tam 23. apríla 2005 pridal jeden zo zakladateľov tejto stránky Jawed Karim a odvtedy si ho pozrelo takmer 20 miliónov ľudí.


Karim natočil video v zoologickej záhrade v San Diegu pred sloním pavilónom. "Takź,e sme pred slonmi. Zaujímavá vec na týchto týpkoch je, že majú naozaj veľmi, veľmi, veľmi dlhé choboty. A to je vážne cool. To je asi tak všetko, čo by som k tomu chcel povedať," hovorí v 19 sekundovom videu.

Jawed Karim založil YouTube s ďalšími dvoma kolegami z PayPalu - Chadom Hurleym a Stevom Chenom v roku 2005. O rok neskôr, v októbri 2006, YouTube kúpila spoločnosť Google za 1,65 miliardy dolárov. Karim dostal zo všetkých troch najmenej - akcie v hodnote 64 miliónov dolárov. Chad Hurley si v akciách odniesol 345,6 miliónov dolárov a Steve Chen 326,2 miliónov dolárov.

V súčasnosti YouTube zaznamenáva niekoľko miliárd zhliadnutí denne, pričom užívatelia tam každú minútu pridajú materiál v dĺžke trvania 300 hodín. Stránka, ktorú medzitým kúpila spoločnosť Google, dominuje ostatným podobným online službám a priťahuje pozornosť rôznorodého publika viac než mnohé televízie.

YouTube je dnes po Googli a Facebooku treťou najobľúbenejšou internetovou stránkou na svete. V raných fázach svojej existencie stránka hostila predovšetkým domáce videá, neskôr sa jej portfólio rozšírilo na hudobné videoklipy, filmy, náučné programy, reklamy a priame prenosy z rôznych podujatí, tzv. streamovanie.

Jednotlivci, ktorí na stránku pridajú divácky pútavé videá so značným počtom zhliadnutí, môžu zarobiť prostredníctvom tržieb a sponzorstva aj šesťciferné sumy. Google pomohol stránke aj pri súdnych sporoch, ktoré voči nej iniciovali produkčné spoločnosti ohľadom porušovania autorských práv ich originálnych materiálov.

SAN BRUNO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti