Zaujímavosti

Len pre silné žalúdky. 10 najhnusnejších špecialít zo sveta!

chobotnice
Zdroj: Shutterstock.com

Dobrodruhovia v gurmánskej oblasti si ale prídu na svoje.

Neznášate zabíjačky, vnútornosti a iné "dobroty", ktoré sú vám na tanieri odporné? Vo svete majú úplne iné "pochúťky", z ktorých vám príde zle už len pri pohľade na fotografie. Dobrodruhovia v gurmánskej oblasti si ale prídu na svoje a možno sa pri najbližšej ceste do exotiky inšpirujú. Píše tn.cz.

1. Škótsky haggis

Zdroj: Shutterstock.com

Je to plnený ovčí žalúdok a zároveň škótske národné jedlo. V žalúdku sa varia ovčie vnútornosti ako je srdce, pľúca alebo pečeň, do zmesi sa pridáva aj loj, cibuľa a korenie. Tradične sa jedáva so šťúchanými zemiakmi. 

2. Opičie mozočky


Sú obľúbené v ázijských krajinách, kde ich považujú za delikatesu. 

3. Živé chobotničky

Zdroj: Shutterstock.com

Sú mimoriadne obľúbené v Kórei. Na tanieri sa podávajú ešte keď sa zvíjajú. A jedia sa len s trochou sezamových semienok.

4. Býčie a iné sememníky

Zdroj: Shutterstock.com

Nemusia byť len obaľované alebo smažené. V susednom Rakúsku narazíte aj na omáčku s dusenými býčími semenníkmi.

5. Syr s larvami

 


Plesnivé syry ako je hermelín alebo niva sú obľúbené po celom svete. Špecialitou na Sardínii je ale casu marzu. Tento syr totiž zreje tak dlho, pokiaľ nie je plný lariev. Až potom sa konzumuje.

6. Ovčie a losie hlavy


V severských krajinách, kde sa potrava nezháňa jednoducho, sa naučíte, že úlovkom sa neplytvá a nič sa nevyhadzuje. Preto je napríklad na Islande alebo Aljaške bežné, že sa ovčie alebo losie hlavy jedia celé, vrátane očí a jazyka.

7. Kačacie embryá

Zdroj: Shutterstock.com

Obyvatelia južnej Ázie zbožňujú kačacie embryá prezývané aj Balut. Vajíčka sa povaria a nedovyvinuté káčatko sa potom zo škrupiny vylúpne a konzumuje. So všetkým.

8. Puding z čerstvej kačacej krvi


Ide o vietnamskú špecialitu. Kačica sa odkrví a krv sa zmieša s rybou omáčkou, aby sa nezrazila. Pridá sa kačacie mäso, vnútornosti, zelenina a rozdrvené arašidy.

9. Kvasené žraločie mäso


Hákarl je islandská národná špecialita. Ide o mäso z miestneho žraloka, ktoré je v surovom stave jedovaté, tak sa necháva skvasiť. Je pochopiteľné, že táto pochúťka poriadne smrdí.

10. Pražené mravčie vajíčka a larvy


Agáve sa v Mexiku nevyužíva len pri výrobe tequily. Pri koreňoch tejto rastliny žujú obrie kolónie mravcov. A ich larvy, kukly a vajíčka sú v strednej Amerike veľkou pochúťkou.
BRATISLAVA/ tn.cz, nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.