Zaujímavosti

Muž ukazuje hrozivý následok ovčích kiahní. FOTO v článku

ovčie kiahne
Zdroj: Shutterstock.com

Dospelí ich znášajú oveľa horšie ako deti.

Nie práve najkrajšie video zverejnil na internete užívateľ, ktorý vystupuje pod prezývkou Harris82. Žije v Londýne, ale chce ostať v anonymite. Je jedným z tých "šťastlivcov", ktorí v detstve neprekonali ovčie kiahne. Vírusom sa nakazil v 32 rokoch a týmto video chce ukázať, že to nie je med lízať. Oproti deťom totiž dospelí znášajú kiahne oveľa horšie.


https://www.youtube.com/watch?v=VyNmhScNU2s


Čo sú ovčie kiahne?

Takzvaná varicella - nákazlivá infekčná choroba, ktorá postihuje najmä deti. Deväťdesiat percent ľudí do veku 20 ich prekonalo. Najviac sa vyskytujú u detí do šiestich rokov. Ovčie kiahne zanechávajú celoživotne trvajúcu imunitu, takže protilátky cirkulujú po celý život.

Vírus sa šíri kvapôčkovou infekciou až na vzdialenosť 10 metrov a dotykom s kožnými puchierikmi. Nákaza sa do tela dostane sliznicami nosa, očí, úst a odtiaľ do pľúc. Z pľúc do krvného obehu, pečene a sleziny. Krvou sa dostane do kože, kde spôsobuje kožné zmeny. Bežná inkubačná doba je približne 14-21 dní. 

U dospelých je to horšie

Priebeh u dospelých je komplikovanejší. Niekedy je potrebná aj hospitalizácia. Postihnutý človek môže mať navyše doživotne problémy s pásovým oparom. Vírus je nebezpečný najmä pre ľudí s oslabenou imunitou. Môže spôsobiť dokonca zápal mozgu či pečene, sekundárnu kožnú infekciu, ktorá môže mať za následok výrazné jazvy po zahojení vyrážok.

VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt, mirror.co.uk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.