Zaujímavosti

Muž si pichol ihlu do cysty. Toto z nej vytieklo

27E7868B00000578-3057200-image-a-17_1430127476251.jpg
Zdroj: YouTube

Čo na video hovorí slovenská odborníčka? Zábery nie sú vhodné pre slabé povahy.

Napadlo vám niekedy pichnúť si ihlu do cysty? Zrejme práve krútite hlavou, no Jason z Vancouveru to robí pravidelne. Dôkazom je aj naozaj odpudivé video, ktoré zverejnil na internete.

Video zachytáva ako si vytláča tekutinu z cysty pomocou ihly, klieští a skrutkovača. Pri zákroku mu asistuje jeho sestra, ktorá mu ihlu zapichne do cysty, pridrží ju kliešťami a pomocou skrutkovača ju „zabíja ako klinec do dreva". Jason pritom zjavne nezažíva práve najkrajšie chvíle života.

Tekutinu z cysty si potom vytlačí pomocou prstov. Prečo to robí? Vraj mu to aj tak dorastie, a tak nenavštevuje už lekára, ale pomáha si sám. Dúfajme, že ihla bola aspoň sterilná a pred vpichom ju poriadne nahrial. Upozorňujeme, že zábery nie sú vhodné pre slabšie povahy.


Čo na video hovorí slovenská dermatologička?

Aby ste si z mladého muža nezobrali príklad, požiadali sme o názor slovenskú dermatologičku Adrianu Tomekovú. Tá má na „samo-operáciu" jednoznačný názor: „Podľa videa je evidentné, že ide o neodborný a nebezpečný zásah. Keďže ide o vážnu vec v podobe cysty, je namieste diskutovať podobný zákrok s chirurgom, ktorý presne vie, čo sa v danom prípade môže s cystou urobiť."

Podľa odborníčky je veľmi nebezpečné robiť akékoľvek podobné zásahy do svojho tela, pretože nemôžte vedieť o aký druh cysty ide, a či tam neprebiehajú aj iné procesy. Je niekoľko druhov cýst. Kým vás nevyšetrí kvalifikovaný lekár, nemôžete vedieť, o čo ide. A už vôbec nie je vhodné zasahovať do nej sám.

„Každý zásah do organizmu by mal byť robený iba odborníkom za prísne sterilných podmienok a so sterilnými nástrojmi. Týmto neodborným spôsobom si mladý muž môže zaniesť infekciu a poškodiť nervy a artérie, čo mu môže spôsobiť veľa ďalších problémov," uvádza ďalej dermatologička.

Podobný neodborný zákrok môže vyvolať zápal, edém, poškodenie nervov, ktoré inervujú ruku a dlhodobé bolesti. Cysta nakoniec môže narásť ešte viac. „Takže takýto spôsob ošetrovania je veľmi nebezpečný a veľmi rizikový," dodáva Tomeková a varuje: „Návod, ktorý mladý muž dal na internet môže chcieť napodobniť zrejme mnoho ľudí. Viem, že ľudia sú zvedaví, ale prekračovať isté hranice je šialené."

S dermatologičkou súhlasí aj chirurg Milan Hric z Nemocnice Malacky. „Samoliečiteľ má pravdu, že sa mu cysta po niekoľkých mesiacoch po takomto zákroku obnoví. Nebezpečenstvo samoliečenia spočíva v možnosti zavlečenia infekcie, ale aj poranenia šliach, nervov alebo ciev, ktoré prebiehajú v bezprostrednej blízkosti," hovorí lekár.


KANADA/DailyMail, zv

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.