Zaujímavosti

Pred rokom bol major v armáde, dnes je to Helena

transexual_malovanie.jpg

Príkladný otec štyroch detí sa stal symbolom srbskej transgender komunitky.

Ešte pred rokom bol uznávaným armádnym majorom a príkladným otcom štyroch detí. Dnes je z neho žena, pyšná na svoju identitu. Pozrite si s nami príbeh Srbky, ktorá sa stala symbolom tamojšej trans-gender komunity.

Premenu z muža na ženu v armáde nepochopili, vyháňali ju do predčasného dôchodku

Blond vlasy a výrazný mejkap. 44-ročná Srbka, ktorá si vybrala meno Helena, si dá na svojom imidži záležať. Napokon, konečne môže vyjsť na ulicu tak, ako si vždy želala.

„Niekde vnútri som cítila, že to, čo chcem, je neakceptovateľné. Môj otec a brat boli v armáde, takže ako dieťa som sa snažila tú ženu v sebe zabiť. Tak som išla na vojenskú školu a myslela som si, že mi to pomôže", vyznala sa Helena.

Dnes na svojom životnom príbehu smeje. To, čím si prešla, bolo ale skôr trpké a smutné. S hodnosťou major pôsobil - vtedy ešte ako on - v armáde medzi tvrdými mužmi a tak ako sa od neho očakávalo - oženil sa a mal štyri deti.


„Svadbu sme mali v 19-tich. Odvtedy to vo mne tlelo až som to nedalo vydržať. Minulý rok som sa priznala žene aj deťom. Odvtedy žijeme oddelene," hovorí Helena.

Helena, ktorá už zjavne nemá problém hovoriť o sebe v ženskom rode, si najväčším peklom prešla v armáde. Jej premenu z muža na ženu tam nepochopili a tlačili na ňu, aby odišla do predčasného dôchodku. „Vždy keď som vošla do miestnosti, všetci stíchli a za chrbtom dávali mi hlúpe prezývky," dodáva

Po výzvach zo strany ľudsko-právnych organizácií sa Helene napokon ospravedlnil sám srbský minister obrany a hoci sa do armády už nevrátila, v Srbsku sa stala symbolom bola za práva LGBTI komunity ako tá, čo búra predsudky. Chystá sa na operáciu a onedlho o nej dokonca nakrútia dokument.


SRBSKO/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti