Zaujímavosti

Unikátny zákrok. Lekár si musel slepé črevo operovať sám

_82708605_88323765-20b8-4fea-9685-305f40bd9103.jpg
Zdroj: Vladislav Rogozov

Rus bol počas expedície na Antarktíde jediným lekárom. Operovať musel hneď.

Ruský lekár Leonid Rogozov potreboval počas expedície na Antarktíde v roku 1961 súrnu operáciu slepého čreva. Keď si uvedomil, že je v tíme jediným lekárom, musel si pomôcť sám. Vtedy 27-ročný doktor sa cítil najskôr len unavený a slabý. Potom však pocítil silnú bolesť na pravej strane brucha.

„V civilizovanom svete je takáto operácia rutinou a otec s ňou nikdy nemal problém. No na Antarktíde to už taký bežný zákrok nebol," povedal pre BBC syn lekára Rogozova.

Podľa BBC si lekár uvedomoval, že nemôže ďalej čakať. Slepé črevo mu mohlo prasknúť. Nevedel či je vôbec možné, aby sa zoperoval sám, no riskol to. Vypracoval plán operácie a kolegovia z tímu mu asistovali. Podávali mu operačné nástroje, držali lampu, zrkadlo a pichli mu adrenalín.

Zdroj: Vladislav Rogozov

„Otec si musel rozrezať brucho a vybrať črevá. Možné bolo iba lokálne umŕtvenie. Operáciu úspešne ukončil po dvoch hodinách. Užil antibiotikum, lieky na spanie a ešte stihol vydať pokyn asistentom, aby umyli operačné nástroje," dodal syn.

„Úbohí asistenti boli belší ako ich biele plášte. Pri najťažšej časti operácie som takmer odpadol. Bál som sa, že zlyhám. Sústredil som sa však len na zákrok," písal Rogozov vo svojom denníku.

Rogozov mal v 12- člennej expedícii za úlohu vybudovať novú základňu na Scirmacher Oasis. Situáciu im skomplikovalo počasie. Pre sneh a fujavicu sa z expedície nemohli vrátiť späť tak, ako plánovali.

Zdroj: Vladislav Rogozov

MOSKVA/BBC, zv

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.