Zaujímavosti

Pozrite sa, ako budú fungovať supermarkety budúcnosti

Supermarket budúcnosti obsluhujú stroje
Supermarket budúcnosti obsluhujú stroje Zdroj: TV Markíza,

Zatiaľ čo predavačka by vám všetky otázky asi nezodpovie, robot to zvládne bez problémov.

Žiadni predavači ani dlhé rady na pokladňu. V supermarkete budúcnosti vás obslúžia roboti a potraviny budú v regáloch naložené tak, aby ste na všetky pohodlne dočiahli. Prvý takýto obchod otvorili v Miláne.

Ovocie a zelenina sú krásne naleštené a lákavé. Ale sú naozaj čerstvé? Koľko kilometrov majú za sebou napríklad jablká? Zatiaľ čo predavačka by vám všetky otázky asi nezodpovedala, robot to zvládne bez problémov. A dokonca nielen to.

„Stačí ukázať prstom na želaný produkt a hneď sa vám zobrazia všetky informácie," hovorí vedúci projektu Carlo Ratti. V supermarkete budúcnosti hrajú roboty hlavnú úlohu. Potraviny dokladajú, servírujú, informujú zákazníkov a ani po 12-hodinovej službe nie sú unavení ani nevrlí.

Interiér pripomína farmársky trh, ale zároveň vyzerá luxusne. Aj preto každému návštevníkovi svetovej výstavy EXPO, ktorý si sem príde nakúpiť, napadne, či to tu nie je predražené. Odpoveď vás asi prekvapí.

„Éra veľkých hypermarketov je za nami. Opäť sú v kurze menšie obchody, treba sa zamerať na jednotlivých zákazníkov. Aj na tých s nižším príjmom, pretože ich bude čoraz viac," hovorí riaditeľ obchodnej siete Marco Pedroni.

Znamená to, že supermarket budúcnosti nebude o luxuse, ale o väčšom výbere. Zákazník si bude môcť z každého produktu vybrať lacný aj drahší. Pri pohľade na všetkých tých robotov je isté, že ak sa podnikatelia pre takýto typ obchodu rozhodnú, počiatočná investícia bude naozaj vysoká. Na druhej strane zas ušetria na platoch pre zamestnancov. Aj keď aj tu platí, že technika nie je neomylná. Preto musí robotov stále kontrolovať niekto z mäsa a kostí.


MILÁNO/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.