Zaujímavosti

Slovensko má unikát: Najvyššiu sochu koňa na svete

Najvyššia socha koňa na svete.
Najvyššia socha koňa na svete.

Socha je vysoká 8,5 m, je 14 m dlhá a váži 20 ton.

Športovo-kongresové centrum ELEMENTS RESORT v Šamoríne-Čilistove sa môže pochváliť svetovým unikátom - najvyššou sochou koňa bez jazdca a podstavca na svete.

Známy maďarský sochár Szőke Gábor Miklós, preslávený monumentálnymi sochami zvierat, je autorom neprehliadnuteľnej sochy cválajúceho koňa, ktorá víta návštevníkov pri vstupe do HIPPO ARENA.

Expresívna a dynamická socha je zložená z tisícok elementov z nerezovej ocele, ktoré boli po jednom zvárané do impozantného celku.. Socha je vysoká 8,5 m, je 14 m dlhá a váži 20 ton. Je naklonená v uhle 10 stupňov a znázorňuje cválajúceho koňa. 


Niekoľkomesačnej tvorbe sochy predchádzalo seriózne plánovanie. Konštrukcia bola navrhnutá s ohľadom na špeciálne požiadavky statiky a niekoľko faktorov ochrany prírody. Osemdesiat percent celkovej váhy sochy spočíva na jednej nohe, pričom 20 tonové telo koňa je naklonené o 10 stupňov do boku.

„Zobrazenie koňa v pohybe je večná výzva v umení," povedal autor Gábor Miklós Szőke. „Pre šamorínsku HIPPO ARENA som chcel vytvoriť dielo v modernom štýle, s čistými líniami a v súlade s najnovšími trendami. Zvolil som materiál, ktorý vydrží desaťročia. Moja voľba padla na nerezovú oceľ. Uvedomoval som si, že umiestnenie mojej sochy v najväčšom európskom, viac ako 100 hektárovom športovom komplexe, bude dôležitým a ostro sledovaným projektom. Z môjho umeleckého pohľadu bolo najdôležitejšie poňatie dynamiky a sily cválajúceho koňa, ktoré som dosiahol aj vďaka priestorovému využitiu nerezovej ocele. Aktuálne je táto socha koňa mojím najväčším dielom."

Toto unikátne dielo, ktoré sa tak stáva ďalším výrazným prvkom ELEMENTS RESORT a jedinečne podčiarkuje a dotvára jeho atmosféru, venoval areálu šamorínsky rodák Štefan Czucz. 


ŠAMORÍN/TVNOVINY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.