Zaujímavosti

Vesmírna loď Progress prenikla do atmosféry a začala horieť

Ľudia zdravia sondu Cassini do vesmíru
Zdroj: Instagram

Vedci predpokladajú, že sedemtonová loď úplne zhorí v hustých vrstvách atmosféry.

Neovládateľná ruská nákladná loď Progress M-27M po svojej neúspešnej vesmírnej misii prenikla v noci na dnes do atmosféry Zeme a začala horieť. Informovala o tom agentúra DPA.

Ruská vesmírna agentúra Roskozmos uviedla, že nákladná loď Progress M-27M vstúpila do atmosféry Zeme o 02.04 h GMT (04.04 h SELČ) nad Tichým oceánom.  

Vedci predpokladajú, že sedemtonová loď úplne zhorí v hustých vrstvách atmosféry, až na niekoľko úlomkov ocele alebo titánu, ktoré dopadnú na Zem

Vedci predpokladajú, že sedemtonová loď úplne zhorí v hustých vrstvách atmosféry, až na niekoľko úlomkov ocele alebo titánu, ktoré dopadnú na Zem.

Nákladná loď Progress sa minulý utorok po štarte z Bajkonuru dostala zo zatiaľ neznámych príčin na vyššiu obežnú dráhu ako bolo plánované a nepodarilo sa jej spojiť s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS).

S nákladnou loďou, ktorá viezla na ISS 2,4 tony paliva a zásob, sa prerušilo spojenie. Podľa expertov ruskej agentúry Roskosmos sa lodi neotvorili vysielacie antény. Na Zem tak neprichádzali žiadne letové údaje a palubné systémy neprijímali ani žiadne povely riadiaceho strediska. 

Loď odvtedy nekontrolovateľne krúžila okolo Zeme, pričom sa otáčala okolo vlastnej osi a stále znižovala svoju obežnú dráhu. 

Vyšetrovanie príčin neúspechu tejto vesmírnej misie bude trvať do 13. mája, avšak už teraz sa predpokladá, že na vine je tretí stupeň nosnej rakety.

MOSKVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.