Zaujímavosti

Svetový rekord! Picassove Ženy z Alžíra vydražili za závratnú sumu

Ženy z Alžíru (Les femmes d'Alger) od Pabla Picassa vydražili za rekordných 160 mil. dolárov.
Zdroj: TASR/AP

Olejomaľba pochádza zo zbierky medzičasom zosnulých Američanov Victora a Sally Ganzovcov.

Dielo Ženy z Alžíru (Les femmes d'Alger) španielskeho majstra Pabla Picassa vydražili v noci na dnes v New Yorku za rekordných 160 miliónov USD (asi 143 miliónov eur). Táto olejomaľba z roku 1955 sa tak stala v pondelok večer miestneho času po dražbe aukčnej siene Christie's najdrahším obrazom planéty. Cena za dielo sa po zarátaní poplatkov priblížila dokonca hranici 180 miliónov USD, informovala tlačová agentúra DPA.

Identita nového majiteľa zatiaľ nie je známa

Doteraz patril tento neoficiálny titul triptychu Francisa Bacona Tri štúdie Luciana Freuda (Three Studies of Lucian Freud), ktorý pred asi 18 mesiacmi našiel na aukcii rovnakého dražobného domu záujemcu za 142,4 milióna USD.

Najdrahší obraz na svete a súčasne za najviac peňazí vydražené Picassovo dielo predstavuje pestrofarebnú kombináciu abstraktného a realistického výtvarného umenia o rozmeroch 1x1,5 metra a znázorňuje najmenej štyri bosonohé ženy.

Olejomaľba pochádza zo zbierky medzičasom zosnulých Američanov Victora a Sally Ganzovcov, ktorí ho v roku 1956 kúpili priamo od Picassovho galeristu Daniela Kahnweilera, píše tlačová agentúra DPA. Dielo jestvuje v celkove 15 verziách, všetky vtedy odkúpila spomínaná americká dvojica, ktorá ich však postupne predávala. Teraz vydražený obraz je verziou O.

Naposledy sa na dražbe objavil v roku 1997 a predal sa za necelých 32 miliónov USD. Jeho ostatným vlastníkom bol nemenovaný súkromný zberateľ z New Yorku.

Doteraz platný aukčný rekord za Picassovo dielo sa zrodil v roku 2010 a mal hodnotu 106,5 milióna USD, keď záujemca zaplatil túto čiastku za dielo Akt so zelenými listami a bustou.

NEW YORK/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.