Zaujímavosti

TOP 10 zvláštnych povolaní, ktoré by vám dnes ani nenapadli

Chytači krýs.
Zdroj: businessinsider.com

Tým, že doba ide tak vpred, mnohé nahradili stroje.

Moderné technológie idú každým jedným dňom dopredu, a preto je úplne bežné, že ľudí nahrádzajú stroje. V minulosti to tak nebolo a všetko si robili ľudia sami. Pozrite si desiatku povolaní, ktoré dnes mnohým budú pripadať viac ako zvláštne.

Zberač pijavíc- istý čas boli pijavice nedostatkovým tovarom. Pomáhali pacientom a lekári ich vyhľadávali. Preto existovalo povolanie zberač pijavíc, ľudia, ktorí ich potom lekárom predávali.

Pin setter- nie vždy bol bowling na takej úrovni, ako je dnes. Niekedy to boli obyčajné kolky, ktoré keď spadli, neexistovala technológia, ktorá by ich vrátila späť. Preto si majitelia najímali malých chlapcov- pin setterov, a tí kolky dvíhali.

Frenológ- v minulosti to bol odborník, ktorý mal podľa tvaru hlavy zistiť inteligenciu. Frenológia bola veda, ktorú neskôr odmietli ako rasistickú.

Resurrectionista- v minulosti existovalo povolanie, kde človek vykopával mŕtve telá a predával ich lekárskym fakultám.

Chytač krýs- v oblastiach, kde boli tieto hlodavce premnožené, bolo povolanie chytača krýs veľmi užitočné a obľúbené. Prenášali totiž choroby, preto si ľudia týchto „odborníkov" často najímali.

Zdroj: businessinsider.com

Pľúca- takto volali zamestnancov v alchemistických dielňach. Počas pokusov im títo ľudia udržiavali oheň.

Počítač- žiadna dnešná elektronika, ale ľudia z mäsa a kostí, ktorí robili rôzne výpočty a prevádzali jednotky. Prevažne to boli ženy.

Predčítač- keď neexistovalo rádio ani televízia, vznikol predčítač. Ľudia si nemali, ako krátiť hodiny v továrňach, preto im chodili ľudia predčítavať. Z kníh, novín.

Powdermonkey- mladí chlapci, ktorí svojimi rýchlymi útlymi rukami plnili na vojenských lodiach kanóny pušným prachom.

Knocker-up- nie vždy tu boli budíky. Boli na to pracovníci, ktorí chodili od dverí k dverám a búchali na ne. Búchali aj na okná alebo hádzali hrach. Len, aby sa dotyčný zobudil.


BRATISLAVA/businessinsider.com,al

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.