Zaujímavosti

Tento obraz vydražili za viac ako 40 miliónov eur!?

Luxemburský premiér a líder liberálnej Demokratickej strany (DP) Xavier Bettel
Luxemburský premiér a líder liberálnej Demokratickej strany (DP) Xavier Bettel

Mnohí smrteľníci tvrdia, že by si taký namaľovali aj sami. Páči sa vám?

Umenie častokrát ťažko pochopiť. Je to prejav kreatívnej schopnosti duše. Jeho všeobecná definícia znie: "Umenie je forma maximálneho bytia človeka spočívajúca v cieľavedomom pretváraní škaredého alebo esteticky neúčinného či menej účinného na krásu v koncentrovanej podobe". Presne z tejto vety možno usúdiť a povedať, že dielo tohto surrealistického umelca je pre väčšinu smrteľníkov skôr menej esteticky účinné a teda sa nemusí považovať a umenie pre jeho jednotvárny prejav. To ho však najviac vo svete preslávilo. O kom je reč? No predsa o Markovi Rothkovi.

Aj po umelcovej samovražde, od ktorej ubehlo už 45 rokov, sa stále jeho výtvory predávajú za viac než horibilné sumy nepredstaviteľné pre bežného človeka, píše portál Businessinsider. Celosvetovo najstaršia a najväčšia medzinárodná aukčná firma Sotheby's predala ďalší obraz tejto osobnosti.

Ešte pred aukciou ho odhadli na 40 až 60 miliónov dolárov

Tentokrát ide o maľbu s názvom "Untitled(Yellow and Blue)" a rozmermi 2,42 x 1,86. Jej dokončenie sa odhaduje na rok 1954. Ešte pred samotným začiatkom aukcie bola jej cena odhadovaná na 40 až 60 miliónov dolárov. Zaujímavosťou je, že tento výtvor nie je autorovým "vrcholným dielom", keďže v roku 2012 sa jeho maľba s titulom Orange, Red & Yellow vydražila za skoro dvojnásobok.

BRATISLAVA/MDolnakova

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.