Zaujímavosti

O starčekov sa postará aplikácia. Monitoruje ich pohyb a život

Aplikácia skontroluje činnosť starých ľudí
Aplikácia skontroluje činnosť starých ľudí Zdroj: TV Markíza,

Americký inštitút pre seniorov považuje aplikáciu za veľmi nápomocnú. Na mieste sú však aj isté obavy.

Starších rodičov vám postráži mobilná aplikácia. Na trhu sa objavila novinka, ktorá sleduje ich pohyb a činnosti. A to všetko bez toho, aby im nejako výrazne zasiahla do súkromia. Bill a Dorothy žijú v americkom štáte Kalifornia. Obaja majú po 80-tke. Napriek tomu, že sú veľmi samostatní, uvedomujú si, že vek neoklamú a musia si na seba dávať väčší pozor.

„Nechceme ísť do domova dôchodcov. Necítime sa tak staro, napriek tomu, že starí sme," prezrádza Dorothy Dworská. Pozor na svojich starnúcich rodičov dáva najmä ich syn Phil, vývojár zo Silicon Valley a to za pomoci špeciálnej mobilnej aplikácie. Tá vďaka pohybovým senzorom nainštalovaným v dome manželov zasiela na telefón údaje ako napríklad kedy otvorili chladničku, vošli do kúpeľne alebo vysypali smeti.

„Moji rodičia sú veľmi nezávislí. No viem, že raz príde čas, keď budú potrebovať viac asistencie. Toto je podľa mňa spôsob ako im pomôcť pokiaľ sú schopní žiť sami," prezrádza Phil. Ak aplikácia zaznamená dlhodobejšiu nečinnosť, používateľa upozorní správou. Ten môže následne rodičovi zatelefonovať a uistiť sa, či je všetko ako má byť.

„Dá vám to pokoj a istotu, že váš rodič je v poriadku, bez toho aby mal pocit, že ho neustále sledujete. Nedávame im do domu žiadne kamery, takže stále majú svoju slobodu," dodáva tvorca monitorovacieho systému David Glickman.

Americký inštitút pre seniorov považuje aplikáciu za veľmi nápomocnú. Na mieste sú však aj isté obavy.


SILICON VALLEY/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.