Zaujímavosti

Na fotke je zachytený výnimočný moment. Dostala celý svet

sikh2.jpg

Hrdinom sa stal 22-ročný Sikh pre svoje konanie.

Dvadsaťdvaročný Sikh sa stal hrdinom potom, ako pre pomoc malému chlapcovi porušil prísne pravidlo jeho náboženstva. Z hlavy si totiž odmotal turban, aby ho podložil päťročnému chlapcovi pod hlavu, ktorý sa zranil pri autonehode. Počas cesty do školy ho zrazilo auto a on krvácal. Píše mirror.co.uk.

Muž bol doma, keď započul škrípajúce brzdy auta a utekal sa pozrieť, čo sa stalo. "Na zemi som videl dieťa, ktoré držala žena. Krvácal z hlavy, a tak som si odmotal turban a dal mu ho pod hlavu," opísal 22-ročný Harman. 

Zdroj: Facebook

Od indickej komunity si vyslúžil pochvalu. Nikomu neprekážalo, že porušil prísne náboženské pravidlo. "Protokol ma v prípadoch núdze neobmedzuje. Nepremýšľal som o turbane, ale o tom, že chlapcovi treba pomôcť," dodal.

Harman zostal pri chlapcovi do príchodu záchranky. Okolo miesta, kde sa stalo nešťastie, sa zišlo viacero ľudí. Jeden zo svedkov bol aj Gagan Dhillon, ktorý bol na ceste do práce a tiež sa pristavil, aby pomohol. "Pomohol okamžite a svoj turban neriešil. Títo ľudia si ho nikdy neskladajú, mnohí preto radšej aj zomreli," hovorí.

Päťročný chlapec skončil v nemocnici s ťažkým poranením hlavy a museli ho aj operovať. Medzitým, ako sa zotavuje pod dohľadom lekárov, sa z 22-ročného muža stala hviezda. Fotku z nehody zdieľali na sociálnej sieti desiatky tisíc ľudí.

"Môžeme mať každý inú vieru, ale základom je, starať sa o seba navzájom," komentovala snímku jedna z diskutujúcich.

Dvadsaťdvaročný muž z Indie žije momentálne v Aucklande, kde študuje obchod. Tvrdí, že je ohromený podporou z celého sveta, ale naďalej sa snaží byť len nenápadným členom komunity.


Návšteva v nemocnici

Harman pri pomoci malému chlapcovi na mieste nehody neskončil. Malého chlapca Daejona Pahiu navštívil v nemocnici. Rodina sa mu za pomoc ich synovi poďakovala a darovala mu kyticu kvetov a balón s heslom "Ďakujeme!".

"Som šťastný, že som ho videl. Je to malý statočný bojovník. Dobre sa mu darí, len je trochu hanblivý. Jeho rodičia mi neustále ďakovala.


Čo je sikhizmus?

Je jedno z najmladších náboženstiev a podporuje ho asi 20 miliónov veriacich. Dnes je piatym najväčším náboženstvom na svete. Vzniklo v 15. storočí v severnej Indii. Jeho vyznávači nefajčia, nepijú alkohol a nejedia mäso.

Medzi typické znaky sikhov: Nosia turban a súčasťou ich vzhľadu je 5 K: keš (neostrihané vlasy a neoholená brada, kangá (hrebeň), kaččh (krátke vojenské nohavice), kirpán (dýka) a kará (oceľový náramok).

AUCKLAND/ nt, mirror.co.uk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.