Zaujímavosti

V Austrálii pršali na zem pavúky. Polia pokryli pavúčie siete

Z neba napršali pavúky
Z neba napršali pavúky Zdroj: YouTube

Podobné premiestňovanie pavúkov sa už odohralo aj na severnej pologuli.

Obyvatelia malého mestečka v Austrálií zostali v šoku. Podľa miestnych správ tam z oblohy doslova pršali pavúky. Z neba spadlo na zem niekoľko miliónov malých pavúkov. Polia boli pokryté súvislou bielou vrstvou pavučiny. „Vyzeralo to takmer ako sneh," povedal miestny obyvateľ Keith Basterfield. Informuje portál nationalgeographic.com.

Boli to dospelé pavúky, ktoré však dosahujú v dospelosti iba maličké rozmery. Pavúky sa hromadne stretnú na najvyššom mieste v okolí a začnú vylučovať hodvábne vlákna, ktoré ich dokážu udržať vo vzduchu.

Ide o opak parašutistického efektu - pavúky sa tak vznášajú zo zeme do ovzdušia. Väčšina jedincov počas tohto dobrodružstva zahynie. Buď si na nich pochutia predátori, alebo ich o život pripravia nepriaznivé podmienky. Stačí, že prežije malá časť z nich a na novom mieste si vytvoria nový domov.

Vďaka ich adaptačným schopnostiam sú práve pavúky prvými zvieratami, ktoré vytvoria kolónie na neobývateľných miestach. Podobné premiestňovanie pavúkov sa už odohralo aj na severnej pologuli. Zaznamenali ho v Spojených štátoch, aj vo Veľkej Británií. Je však stále veľmi zriedkavé.


WAGGA WAGGA/NATIONALGEOGRAPHIC.com, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.