Zaujímavosti

Ďalšie prekvapenie pre britská kráľovskú rodinu

Britský kráľ Henrich I.
Zdroj: wikimedia.org

Pod parkoviskom môže byť pochovaný ďalší anglický kráľ - Henrich I.

Len tri roky po neobyčajnom náleze pozostatkov anglického kráľa Richarda III. pod parkoviskom v centre mesta Leicester dospeli britskí výskumníci k názoru, že pod ďalším parkoviskom môže byť pochovaný iný stredoveký anglický monarcha, a dúfajú, že ho nájdu. Informovala o tom dnes tlačová agentúra Reuters.

Henricha I. pokladajú, tak ako Richarda III., za panovníka s pestrou povesťou

Historička Philippa Langleyová, ktorá iniciovala úspešné pátranie po pozostatkoch Richarda III., je teraz na stope jeho predkovi Henrichovi I., jednému z prvých vládcov Anglicka po dobytí Normanmi v 11. storočí.

Historička je súčasťou tímu, ktorý sa pokúša získať podporu pátraniu v ruinách opátstva v meste Reading, založeného Henrichom I. v roku 1121, kde ho aj o 14 rokov neskôr po smrti pochovali. Zomrel údajne na to, že zjedol priveľa mihúľ, čo je druh rýb.

Potomok Wiliama I. Dobyvateľa

Tak ako v prípade kráľa Richarda, ani Henrichovo presné miesto posledného odpočinku nie je známe, lebo opátstvo vrátane jeho hrobky bolo o 400 rokov neskôr z väčšej časti zničené.
"Na základe súčasných odhadov veľkosti opátstva v Readingu sa predpokladá, že jeho hrob je pod školou," povedala Langleyová pre britskú stanicu BBC.

"Ak bolo však opátstvo väčšie, miesto hrobu sa môže nachádzať buď pod dnešným ihriskom alebo pod parkoviskom," dodala historička.

Nález pozostatkov kráľa Richarda III. sa pokladá za jeden z najväčších archeologických nálezov v novodobej histórii Británie. Našli ich v roku 2012 pri prieskume pod mestským parkoviskom v Leicesteri v strednom Anglicku a znovu ich pochovali tento rok v marci v Leicesterskej katedrále, za pozornosti celého sveta.

Richard III. bol posledným príslušníkom rodu Plantagenetovcov a posledným anglickým kráľom, ktorý zomrel v boji, a to v roku 1485.

Henrich I. bol štvrtým synom Viliama I. Dobyvateľa, ktorý dobyl Anglicko v roku 1066, a na trón nastúpil v roku 1100 po tom, čo jeho brat Viliam II. zomrel za podozrivých okolností na poľovačke. Získal povesť občas krutého panovníka.

Bol prvým kráľom normandského pôvodu, ktorý sa naučil rozprávať anglicky, a neskôr dostal prezývku "Beauclerc" pre svoju vzdelanosť.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.