Zaujímavosti

Existujú farby? Alebo je to iba výplod nášho mozgu?

Očná iluzia.jpg

To, že vidíme farby, spôsobuje vraj svetlo a jeho vnímanie ľudským okom.

Je známe, že ženy vnímajú farby inak ako muži. Môže zato vraj pohlavný chromozóm X. Bunky ženského organizmu majú tieto chromozómy dva, pričom muži len jeden. Práve preto si napríklad ženy dokážu vychutnať viac odtieňov červenej ako muži.

Profesorka Mazviita Chirimuutaová z Pittsburskej univerzity prišla vo svojej knihe s tvrdením, že farby vraj v skutočnosti neexistujú a sú len ilúziou. Farby sú vraj len v ľudskej mysli a poznáme ich podľa toho, ako si ľudia interpretujú svetlo. V knihe ,,Outside Color" píše o tom, že rovnako ako pečiatka vytvorí v horúcom vosku odtlačok, dokáže farba objektu dočasne vytvoriť ,,odtlačok" v našom oku, uviedol portál Daily Mail.


Ktorý, zo štvorcov má rozdielny odtieň? Zatiaľ, čo my to nie sme schopní ľudským okom rozlíšiť, kmeň Himba to dokáže zistiť okamžite. Práve oni totižto poznajú desiatky odtieňov zelenej. Podľa nich je to druhý zhora smerom doľava.

Teóriu profesorky Chirimuutaovej potvrdzujú aj šaty, ktoré nedávno rozdelili ľudí na dva tábory. Niektorí ich videli ako bielo-zlaté a naopak iní ako modro-čierne. Vedci tento jav opäť vysvetľovali rozdielnym vnímaním svetla ľudským okom.

V posledných dvadsiatich rokoch vzrástol počet strieborných áut na ceste vraj preto, že strieborná farba auta vykazuje najmenšiu účasť na dopravných nehodách. Pre ľudské oko je dobre viditeľná aj v šere. Naopak čierna a biela sú považované za neutrálne farby, ktoré nemajú odtiene. Vedci tvrdia, že biela vzniká ako výsledok mixu všetkých farieb a čierna je zase absenciou akejkoľvek farby.

Archívna reportáž Televíznych novín (27.2.2015):

PITTSBURG/tvnoviny.sk, js

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti