Zaujímavosti

Čo dokázal Rus z Francúzska so slovenskými Rómami?

Členovia súboru ho považujú za svojho druhého otca
Členovia súboru ho považujú za svojho druhého otca Zdroj: TV Markíza,

Tlieskala im Viedeň, Belgicko, dokonca i parížska Olympia.

Bývajú v chudobných osadách pod Tatrami, no zdravia sa bonjour. Človek, ktorého považujú za svojho druhého otca, totiž vyrastal vo Francúzsku. Práve on ich naverboval do rómskeho súboru Kesaj Tchave. A dnes im tlieskajú tisícky ľudí aj za hranicami Slovenska.

Už pätnásť rokov je to o tom istom. Ivan Akimov aj niekoľkokrát do týždňa obchádza osady. Do Kežmarku berie každého, kto má chuť vystupovať. „Neraz mám dve hodiny zvážania na skúšku a ďalšie dve hodiny zase zo skúšky," hovorí vedúci súboru Kesaj Tchave Ivan Akimov.

Chlapcov a dievčat je vždy dosť. Aj keď im nič nedaruje. „Naše skúšky sú ako život. Intenzívne, bez milosti. Na plné pecky a niekedy mi odpadne, ho polejeme vodou a ide sa ďalej," hovorí Akimov. Má ruské korene, no srdcom je aj Francúz.

Tlieskala im Viedeň, Belgicko, dokonca i parížska Olympia. A teraz aj veľvyslanec, ktorý svojráznemu umelcovi odovzdal francúzske štátne vyznamenanie. „Nesmierne si vážime jeho prácu, za ktorú si vyznamenanie naozaj zaslúži," prezrádza francúzsky veľvyslanec na Slovensku Didier Lopinot.


KEŽMAROK/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti