Zaujímavosti

Čo si pomyslíte, keď pred štartom uvidíte, ako mechanik lepí motor?

paskatitl.jpg

Asi by ste poriadne znervózneli.

Predstavte si, že sedíte v lietadle, nervózny pred štartom a keď sa pozriete von z okna, uvidíte pracovníka, ktorý lepí motor lepiacou páskou. Celý let by ste pravdepodobne tŕpli a nonstop kontrolovali motor, či drží.


Presne toto sa stalo pasažierovi v lietadle nízko nákladovej spoločnosti easyJet. Mechanika však odfotil a zavesil na portál reddit. Fotka sa začala šíriť rýchlosťou svetla a prišlo aj vysvetlenie.

Na prvý pohľad sa možno zdá, že mechanik používa klasickú izolačnú pásku. V skutočnosti ide o hliníkovú pásku alebo tzv. „rýchlopásku", ktorá sa častou používa v letectve na rýchle opravy. Zabráni sa tak meškaniu lietadla. Špeciálna hliníková páske je vodotesná, odolná proti poveternostným vplyvom, nehorľavá, silná a drží aj pri veľmi vysokých rýchlostiach. Práve preto prezývka „rýchlopáska" . Vysvetlil portálu Daily Mail odborník na civilné letectvo.

Konkrétne v tomto prípade mohla slúžiť páska na to, aby sa nedostal vzduch medzi motor a hranu turbíny, čo by mohlo spôsobiť pri vysokej rýchlosti vibrácie motora, myslí si jeden z komentujúcich. V krajnom prípade by sa dokonca mohla časť ulomiť. Páska túto štrbinu bezpečne zakryje a lietadlo môže bez problémov zvládnuť let. Následne môže ísť do servisu.

Hovorca spoločnosti easyJet však pre portál Daily Mail povedal, že v tomto prípade nešlo o žiadnu opravu alebo iba kozmetickú úpravu. V žiadnom prípade nebola na motore porucha, ktorý by ohrozovala bezpečnosť letu.

O tom, že takáto špeciálna lepiaca páska sa v letectve dlhodobo bežne používa svedčí aj množstvo fotiek, ktoré na internete dávaju cestújuci:

 


LONDÝN/ tvnoviny.sk, ml

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.