Zaujímavosti

Chcete ušetriť takmer minútu a pol? Vyprázdňujte sa v podrepe

Turecký záchod.

Moderná záchodová misa je vraj to najmenej vhodné zariadenie, ktoré bolo možné vymyslieť.

Vedci tvrdia, že pri bežnom sedení na záchodovej mise, ktoré je rozšírené najmä v západnej Európe alebo v Amerike nemá náš konečník ideálne podmienky na defekáciu, čiže vyprázdňovanie. Omnoho lepší je z tohto podhľadu turecký záchod, ktorý nás núti k nižšej pozícii. Výhodou podrepu je uvoľnenejší konečník a tak sa stolica dostane ľahšie z tela von.

,,Moderná záchodová misa, na ktorej sedíte, je to najmenej vhodné zariadenie, ktoré bolo možné vymyslieť," napísal už v roku 1966 Alexander Kira, profesor z americkej Cornellovej univerzity. Najnovšie štúdie jeho teóriu len potvrdzujú.

Záchodová misa, ako ju poznáme v Európe či Amerike, nás navádza k sedeniu, ktoré nie je pre vylučovanie optimálne. Nedávno sa tento problém opäť stal predmetom diskusie aj kvôli knihe ,,Taktne o tráviacom trakte," nemeckej biologičky Guilie Endersonové.

Zdroj: badatel.net

Podrep je vraj prirodzenejší a menej namáhavý. Až 1,2 miliardy ľudí po celom svete vylučuje stolicu v podrepe. Práve u nich je výskyt divertikulózy, čiže výrastkov v hrubom čreve a tiež hemeroidov minimálny. ,,My na západe naopak tlačíme, pokiaľ si nevytlačíme črevá," dodala Endersová. Záchody používané v podrepe sú rozšírené v Ázii, Afrike a na Blízkom východe aj v niektorých európskych krajinách, uviedol portál idnes.cz.

Výhody podrepu pri vyprázdňovaní

V štúdii z roku 2010 japonskí lekári analyzovali tri polohy: štandartné sedenie, mierny podrep a úplný podrep. Práve v úplnom podrepe dochádza k najlepšiemu otvoreniu rektálneho otvoru a teda človek sa najjednoduchšie vyprázdni. Priemerný čas vyprázdňovania je v polohe v sede 130 sekúnd, zatiaľ čo v podrepe je to len 50 sekúnd.

NEW YORK/idnes.cz

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.