Zaujímavosti

Jedna z najkrajších pláži na svete je iba 10 hodín od Slovenska

Pláž.
Zdroj: facebook.com/Świnoujście

A nie je to v Chorvátsku. Túto destináciu obľubujú všetci Európania.

Poľská pláž Šwinoujšcie pri pobreží Baltského mora získala desiatykrát po sebe tzv. Modrú zástavu - ocenenie pre najčistejšie a najkvalitnejšie pláže a prístavy sveta. Uviedla to dnes poľská tlačová agentúra PAP.

Pláž Šwinoujšcie, ktorá sa nachádza na severozápade Poľska, ocenia na slávnostnej ceremónii začiatkom júla tohto roka.

Modrú zástavu dostalo ešte ďalších 26 poľských pláží a päť tamojších prístavov ležiacich na pobreží Baltského mora

Modrá zástava je dobrovoľnícke environmentálne označenie, ktoré dosiaľ získalo už vyše 4000 pláží a prístavov v 49 krajinách Európy, Južnej Afriky, Maroka, Tuniska, Nového Zélandu, Brazílie, Kanady či Karibiku.

Zámerom uvedeného ocenenia je podporovať udržateľný rozvoj pláží a prístavov na základe prísne stanovených kritérií. Tie sa netýkajú len kvality vody, vzdelávania a informácií z oblasti ekológie, ale aj manažmentu týkajúceho sa životného prostredia, bezpečnosti na plážach a ďalších poskytovaných služieb.

Jeden ze świnoujskich falochronów w obiektywie Agnieszki Florczak. To akurat najkrótszy z trzech naszych falochronów, ale za to najbardziej popularny :)

Posted by Świnoujście on 8. január 2015

Všetky Modré zástavy sa udeľujú naraz v rámci jednej sezóny. V prípade, že počas sezóny dôjde k porušeniu kritérií, prípadne k zmene podmienok, ocenenie môžu pláži odobrať.
Program Modrá zástava funguje pod záštitou mimovládnej neziskovej organizácie Nadácia pre environmentálne vzdelávanie (FEE). 

Tento projekt odštartoval v roku 1985 vo Francúzsku; v Európe pôsobí od roku 1987, pričom mimo tohto kontinentu sa dostal pred 14 rokmi, keď sa doň zapojila aj Juhoafrická republika.

VARŠAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.