Zaujímavosti

Zomrel zakladateľ obchodnej siete BILLA. Tu je jeho príbeh

Karl Wlaschekl, zakladateľ Billa.
Karl Wlaschekl, zakladateľ Billa. Zdroj: Profimedia

Vedeli ste, že Billa je skratkou lacného obchodu?

Jeden z najbohatších Rakúšanov, zakladateľ potravinárskej obchodnej siete BILLA a majiteľ rozsiahleho impéria nehnuteľností Karl Wlaschek zomrel v nedeľu v Grazi vo veku 97 rokov.
Informáciu, ktorú priniesol ako prvý denník Der Standard, potvrdili dnes popoludní pre tlačovú agentúru APA zdroje z jeho firmy.

Rodák z Viedne začínal po druhej svetovej vojne ako barový pianista, ktorý mal sen, že raz bude vlastniť tanečnú kaviareň, na ktorej zriadenie mu však vtedy chýbali finančné prostriedky. Keď sa jeho parfuméria vo viedenskej štvrti Margareten ujala natoľko, že po siedmich rokoch existovalo v Rakúsku celkovo 45 pobočiek Wlaschekovej vtedajšej firmy, rozhodol sa úspešný podnikateľ preniesť podobnú ideu do sféry potravín. Tak vznikla v roku 1961 BILLA (skratka od Billiger Laden, v preklade Lacný obchod), ktorá v 90. rokoch expandovala do zahraničia vrátane SR. Zakladateľ napokon celý koncern predal v roku 1996 za 1,1 miliardy eur nemeckej skupine Rewe. Odvtedy pôsobil podnikateľ hlavne v investičnej sfére.

Americký magazín Forbes odhadol v tomto roku jeho majetok na 4,2 miliardy eur, čo znamená, že Wlachek bol podobne ako v predchádzajúcich rokoch tretím najbohatším občanom alpskej republiky.

Muž, ktorý bol päťkrát ženatý a ktorý sa považoval za úspešného v podnikaní, nie však vo vzťahoch so ženami, bol nositeľom viacerých vysokých rakúskych štátnych vyznamenaní.

VIEDEŇ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti