Zaujímavosti

Zoznámte sa s Patrickom! Robotický zadok s umelou inteligenciou

Robotický zadok dostal meno Patrick
Robotický zadok dostal meno Patrick Zdroj: YouTube

Vybavený je štyrmi senzormi, ktoré potom do počítača vysielajú informácie, či študent testuje časti rekta správnou silou.

Vyšetrenie konečníka je pre pacientov ozajstným problémom. Je extrémne nepríjemné a narušuje intimitu. Nepríjemné je však aj pre neskúsených študentov medicíny. A to aj napriek tomu, že vyšetrenie konečníka môže odhaliť rôzne ochorenia a v konečnom dôsledku aj zachrániť život.

Práve preto vznikla spolupráca štyroch amerických univerzít. Začali pracovať na projekte robotického zadku, ktorý by mohol výučbu budúcich lekárov výrazne uľahčiť. Vývoj robota trval dlhé štyri roky, v máji však konečne uzrel svetlo sveta. Zadok dostal meno Patrick.

Študentom slúži na štúdium ochorení prostaty. Vybavený je štyrmi senzormi, ktoré potom do počítača vysielajú informácie, či študent testuje časti rekta správnou silou. Varuje ich, keď vyvíjajú nedostatočnú silu, ale vie im aj odporučiť aby trochu ubrali. Píše portál dailymail.co.uk.

Patrick so študentmi komunikuje, hovorí o svojich problémoch (zatiaľ prioritne o zdravotnej komplikácií - problémoch s močením) a reaguje aj na priania študenta. Nastavený je tak, aby spočiatku vyšetrenie prostaty odmietal, čo je pre ľudských pacientov typické.

Slúži tak nielen ako test reálnych schopností vyšetriť prostatu, ale súčasne skúša študentove schopnosti zvládnuť tieto ľudské nepríjemné a komplikované situácie. Podobnú technológiu už vymýšľajú aj na tréning vyšetrenia prsníkov. Ďalším krokom je podľa jeho tvorcov zlepšenie komunikačných schopností a zlepšenie miery jeho umelej inteligencie.

Môže sa teda stať, že prvou v praxi využívanou inteligenciou sa stane práve hovoriaci zadok.

https://www.youtube.com/watch?v=cJRmBDpA6hw


MIAMI/DAILYMAIL.co.uk, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.