Zaujímavosti

Pošlite vaše dieťa užiť si skvelé leto do nezabudnuteľného tábora

6709_1nok.jpg

Cestovná kancelária Boomerang má na výber tie najlepšie.

Vyhrajte so zlavy.markiza.sk tábor pre svoje dieťa, kde zažije nezabudnuteľné chvíle a nájde si nových priateľov. O tých najlepších táboroch sme sa rozprávali s Milanom Strakom z CK Boomerang.

Aké detské tábory organizujete?

Na sezónu 2015 sme pripravili tri tábory. Náš indiánsky stanový tábor oslavuje tohto roku 20. výročie založenia a ponúkame v ňom turnusy na celé leto od 1.7. až do 30.8.

Náš hudobný tábor Sing And Rock je určený pre všetkých, ktorí majú radi hudbu, spev a tanec. Je to najlepší hudobný tábor na Slovensku a deťom sa 11 dní venujú tí najlepší vedúci v hre na rôznych nástrojoch.

Náš letný tradičný tábor sa volá Camp Natur a je to športovo turistický - umelecko-hudobný tábor s 15. rôznymi aktivitami, z ktorých si táborníci môžu každý deň vybrať, čo budú robiť. Je to tábor pre aktívnych, ale aj tých, čo sa im nič nechce.


Koľko dňové sú a o aké je najväčší záujem?

Všetky naše tábory majú 11 dní a desať nocí. Je to roky odskúšané, že pobyt v detskom tábore má najväčší zmysel pokiaľ má sedem dní a viac. Každý táborník potrebuje čas na začlenenie do novej skupiny, na spoznanie rovesníkov a vedúcich a v neposlednom rade aj na zmenu prostredia z domu a zo školy, aby tak mohli deti načerpať novú energiu, inšpiráciu, skúsenosti a nové kamarátstva.

Desať plných dní v tábore dáva dostatok priestoru na kvalitný program, do ktorého sa zmestí aj celodenný výlet a zároveň sa celý kolektív dokáže spoznať - zžiť a v tábore tak vznikne krásna a jedinečná letná atmosféra plná bláznovstiev a nových letných kamarátstiev.

Na čo všetko sa môžu deti tešiť?

Pobyt našom v tábore je super zábava a nič nenahradí perfektných vedúcich/animátorov, ktorý svojimi skúsenosťami, dokážu namiešať zmes hier, aktivít, ale aj povinností - ako služba dňa - z ktorých sa polovica tábora šúľa od smiechu a druhá kope nožičkami od rehotu na zemi. Je to už tradícia, aké skvelé zážitky vznikajú z tých najmenších hlúpostí v tábore.

Avšak samozrejme - v táboroch sú pripravené aktivity ako: hudba, divadlo, ručné práce, športy, streľba, lukostreľba, rôzne opekačky, táboráky, diskotéky, nočné hry - no proste všetko, čo do dobrého detského letného tábora patrí.

U nás sa vždy po raňajkách a po obede predstavia jednotlivý vedúci, povedia akú aktivitu otvárajú, a deti si môžu vybrať, kam chcú ísť. Či už podľa aktivity alebo vedúceho, ktorý sa im páči, alebo podľa toho kam ide ich partia. Takto majú zaručené, že sa nebudú nudiť a nikto ich nebude do ničoho nútiť.

Čo potrebuje dieťa do tábora? (lieky, poistenie, výbava)

V prvom rade každá organizácia potrebuje informácie od rodičov o zdravotnom stave dieťaťa, aké má diétne potreby, či je vegetarián, celiatik a podobne. Spravidla sú to informácie, ktoré sú už v prihláške. Ak je potrebné uviesť lieky, alebo spôsob liečby pre nášho zdravotníka, tieto informácie je nutné odovzdať pred nástupom do tábora spolu zo zdravotným prehlásením o spôsobilosti dieťaťa na účasti v tábore, ktorú vyžaduje zákon a ktorú u nás pravidelne kontrolujú pracovníci regionálneho úradu zdravotníctva. Čo sa týka poistenia, je možné dieťa pripoistiť.

Bežná táborová výbava je vždy prispôsobená táboru, do ktorého dieťa ide. Napríklad v hudobnom tábore SingAndRock je dobré, pokiaľ si dieťa môže zo sebou zobrať svoj hudobný nástroj, drobné perkusie alebo hudbu, ktorú by chcelo hrať a spievať. V indiánskom stanovom tábore sú nevyhnutnosťou karimatka a spací vak, baterka, fľaša na pitie a podobne. V tábore CampNatur zase bežná táborová výbava.


Ako to prebieha na takom tábore?

Prvý deň príde celé osadenstvo tábora a čaká ich táborové privítanie, ktoré okrem slov hlavného vedúceho môže obsahovať nejaké prekvapenie či úlohu na úvod.

Prvé poobedie sa nesie v duchu spoznávania vedúcich a ostaných táborníkov, pobehovanie po tábore a skúmania nového prostredia spolu s vedúcimi. V čase do prvej večere sú všetci ubytovaní a zadelení a prvou večerou začína aj táborový program. Okrem dní v ktorých sa ide na výlet má táborový deň svoj harmonogram a poriadok, od budíčka po večierku.

Každý deň sa v tábore otvára niekoľko aktivít a každý táborník si môže doobeda aj poobede vybrať, či má chuť si zahrať volejbal, skúsiť na ručných prácach nový projekt, ísť sa okúpať na kúpalisko, alebo sa vybrať na túru či aktivitu prežitie.

V posledný večer počas rozlúčkovej party odovzdajú vedúci deťom hodnotenia, pocty a diplomy za aktivity a účasť na táborovej hre.

Celý program je zostavený so spoločných celo táborových hier a podujatí, ale aj individuálnych možností, kde si každé dieťa môže vybrať aktivitu, ktorá ho najviac baví.

Spomínate si na nejakú zábavnú príhodu?

Raz boli dvaja vedúci/animátori obhrýzať lesné jahôdky na lúke pod horou, keď si tu jeden z nich zmyslel, že videl medveďa. Začal strašne upaľovať, prebehol okolo toho druhého v plnej rýchlosti mu len zakričal „MEDVEĎ"!

A ako tak spolu trielili dole kopcom v behu „o život", tak sa ho v behu krikom pýtal „Je za nami? Je za nami?"

A ten druhý sa ešte viac rozbehol lebo počul "Je za nami! Je za nami!

Táborových príbehov a zábavných príhod je strašné množstvo a už teraz sa tešíme, aké „dobroty" nám prinesie toto leto v tábore.

Čo si deti „odnesú" z tábora?

Táborové tričko, ale zďaleka nie len to! Je už takmer legendárne, že sa deťom z tábora ani nechce ísť domov, pretože ten táborový čas väčšinou utečie strašne rýchlo a v posledný večer si každý z nás v tábore uvedomí, ako nám bolo spolu dobre.

Deti aj vedúci odchádzajú plní dojmov a zážitkov, nových skúseností a veľakrát aj objavov z toho čo zažili na aktivitách a hrách - niečo, čo možno o sebe ani nevedeli, že by dokázali.

Našim cieľom ako organizátorov je poskytnúť táborníkom bezpečný priestor na oddych, sebarealizáciu a zábavu. Vznikajú tu nové priateľstvá, ktoré mnohokrát pretrvávajú aj mimo tábora, alebo sa deti z rôznych kútov Slovenska tešia na seba zase o rok v tom istom turnuse. Zábava z tábora mnohokrát pokračuje na sociálnych sieťach v rôznych skupinách turnusov, našich funpageov a podobne.

BRATISLAVA/A.Leitmannova

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.