Zaujímavosti

Konečne rozumné využitie dronov! Nakúpila ich letecká spoločnosť

Drony budú kontrolovať lietadlá
Drony budú kontrolovať lietadlá Zdroj: YouTube

Využívať ich budú pri kontrole strojov, ktoré pristáli po zrážke s vtákmi, alebo s inými objektmi.

Britská nízkonákladová letecká spoločnosť prišla na nový spôsob využívania dronov. V rámci inovácií ich plánuje využívať pri servisných prehliadkach svojich lietadiel. Využívať ich budú pri kontrole strojov, ktoré pristáli po zrážke s vtákmi, alebo s inými objektmi. Nová technológia je oveľa rýchlejšia, ako manuálna kontrola lietadla a poškodený stroj sa tak do vzduchu dostane oveľa rýchlejšie, ako predtým.

„Teraz podobné problémy rieši tím ľudí. Pár z nich musí vyliezť na lietadlo a skontrolovať ho. Stroj teda musíme zobrať do hangáru a pristaviť k nemu ťažké mechanizmy. A to zaberá čas a zdržuje cestujúcich," povedal projektový manažér spoločnosti Mark Bunting.

„Drony zvyšujú bezpečnosť, zrýchľujú kontrolu a lietadlá sa tak do vzduchu dostanú oveľa skôr," dodal. Nízkonákladová spoločnosť nedávno skompletizovala techniku, ktorú na nový typ kontroly potrebuje. Drony hneď aj vyskúšali. „Získavame z nich obraz v rozlíšení 4k, čo je podobné rozlíšenie, ako má ľudské oko," vysvetľuje Bunting.

Inžinieri lietadlo skenovali technológiou založenou na laseri. Meranie a mapovanie stroja je podobné radaru. Namiesto rádiových vĺn však využíva svetlo.


LONDÝN/REUTERS, pt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti