Zaujímavosti

Auto trpí v horúčavách rovnako ako my. Ako sa v ňom neuvariť?

Horúčavy dajú zabrať aj autám
Horúčavy dajú zabrať aj autám Zdroj: TV Markíza,

V aute je po hodine na slnku ako v Egypte. Pred páľavou v aute chránia napríklad autofólie.

Aj auto potrebuje opaľovací krém. V horúčavách totiž trpí rovnako ako vy. Na slnku je v aute za chvíľku neznesiteľne. Poradíme vám, čo robiť, aby ste počas jazdy nemali pocit, že sedíte na rozpálenej panvici. Urobili sme malý test. Auto sme zaparkovali na slnku aj s teplomerom. O hodinu sme sa na parkovisko vrátili.

V aute je po hodine ako v Egypte. Takmer 40 stupňov Celzia. Pred páľavou v aute chránia napríklad autofólie. Zatmavenie skla zabráni prenikaniu slnka a UV žiarenia, chráni čalúnenie aj plasty. Tie sa tak rýchlo nerozpália a tiež nevyblednú.

„Keď infračervené svetlo dopadne na interiér auta, ten sa zohreje a funguje ako radiátor," hovorí montér autofólií Martin Červen. Cena za nalepenie autofólií sa začína na sume okolo sto eur. S priam žeravými sedadlami v aute si poradíte aj bez peňazí. Pred odchodom cez ne prehoďte obyčajnú deku. Ochladiť rozpálené auto pomôžu aj pootvorené okná.

Tak ako nám lekári radia v lete dbať na pitný režim, ani auto nemôžeme nechať vysmädnúť. Nezabudnite vymeniť vodu v ostrekovačoch a skontrolovať brzdovú kvapalinu. „Je dobré ju skontrolovať lebo sa v nej vyzráža voda a tá v teple môže zovrieť a zablokovať kolesá," prezrádza mechanik Ľuboš Chobot.

Rožňavčan Peter sa o auto stará viac ako o seba. Na slnko by auto bez vosku z garáže nepustil. Má viac kozmetiky pre auto ako ktorákoľvek žena. „Určite odporúčam auto poriadne navoskovať. Zabezpečiť tak ochranu pred hrozbami ako je hmyz, miazga," hovorí. Dať auto do pucu na letnú sezónu mu trvá aj niekoľko hodín.


NITRA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti