Zaujímavosti

Štyria turisti sa na kopci fotili nahí. Šli na tri dni do väzenia

Štyroch cudzincov odsúdili na 3 dni väzenia, pózovali nahí na hore.
Zdroj: TASR/AP

Miestny predstaviteľ vyhlásil, že správanie cudzincov bolo neúctivé voči hore.

Štyroch občanov západných krajín, ktorí pózovali nahí na malajzijskom najvyššom vrch Kinabalu, dnes odsúdili na tri dni väzenia a udelili im pokutu za nemravné správanie na verejnom priestranstve. Informovali o malajzijské médiá a tlačová agentúra AP.

Štvorica osôb patrila k desiatim cudzincom, ktorí sa 30. mája na hore Kinabalu vyzliekli donaha a tak sa odfotografovali. Miestny predstaviteľ vyhlásil, že správanie cudzincov bolo neúctivé voči hore, ktorú v krajine pokladajú za posvätnú, a spôsobilo zemetrasenie z 5. júna, ktoré zabilo 18 horolezcov.

Odsúdenými sú holandský občan Dylan Snel, britská študentka Eleanor Hawkinsová a kanadskí súrodenci Lindsey Peterson a Danielle Petersonová. Všetci štyria na súde v štáte Sabah na ostrove Borneo vyhlásili, že sa cítia vinní z nemravného správania na verejnosti, napísali noviny The Star na svojej webovej stránke.

Noviny uviedli, že ženy sa fotografovali "hore bez" a muži boli úplne nahí. Súd mladých ľudí odsúdil na tri dni za mrežami a každému udelil aj pokutu vo výške 5000 ringgitov (1330 dolárov), potom bude nasledovať ich deportácia z krajiny. Po zaplatení pokuty ich však prepustia, vzhľadom na čas strávený vo väzbe po ich zatknutí.

Spravodajský portál The Malay Mail informoval, že na súde zaznelo svedectvo, podľa ktorého skupina turistov súťažila, kto z nich vydrží dlhšie nahý v chlade. Ignorovali prosbu svojho horského vodcu, aby sa nevyzliekali.

Prokurátor vyhlásil, že neexistuje súvislosť medzi zemetrasením a správaním turistov, ale dodal, že nahnevali miestnych obyvateľov. Zemetrasenie s magnitúdou 5,9 zasiahlo 5. júna horu Kinabalu, vysokú 4095 metrov. Spustilo lavínu skál a balvanov na trekingové trasy. Zahynulo na nich deväť Singapurčanov, šesť Malajzijčanov, Filipínec, Číňan a Japonec.

Otrasy zničili aj cesty a budovy. Námestník hlavného ministra štátu Sabah, Joseph Pairin Kitingan, pripísal vinu za tragédiu cudzincom, pretože neprejavili úctu hore, ktorá je podľa tamojších kmeňov miestom posledného odpočinku mŕtvych. Politik dodal, že vykonajú osobitný rituál, aby si uzmierili duchov hory.


KUALA LUMPUR/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.