Zaujímavosti

Neuveríte, kým neuvidíte: Austrálčanov plašia chodiace ryby!

17_ryba2web_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Tieto monštrá už žijú aj tam, kde nemajú. Na zemi bez vody prežijú až šesť dní.

Austrálčanov straší agresívny živočích, o ktorom sa im pred pár rokmi ani len nesnívalo - chodiaca ryba. Zvláštny živočích pochádza z Papuy Novej Guiney, v uplynulých mesiacoch sa ale čoraz častejšie objavuje aj na austrálskej pevnine. Bez problémov vylezie z vody a zabíja vtáky. Experti sa obávajú, že môže byť nebezpečná aj pre iné druhy. Volá sa Ostriež a vyzerá neškodne - ale iba na prvý pohľad. Pohybuje sa veľmi rýchlo a má mimoriadne ostré žiabre.

Práve ostne, ktoré rybe pomáhajú pri chôdzi, sú veľmi nebezpečné pre ostatné druhy. Ak by ich napríklad ulovila korytnačka, kormorán alebo pelikán - rybou sa s najväčšou pravdepodobnosťou zadusí.

"Rovnako je živočích hrozbou aj pre väčšie ryby, ktoré ostrieža zhltnú. Ostne ich rozrežú zvnútra," hovorí biológ z univerzity Jamesa Cooka, Nathan Waltham.

Na suchu dokáže chodiaca ryba prežiť neuveriteľných šesť dní. V Austrálii sa povráva, že sa vďaka tomu stáva častým suvenírom turistov, ktorí rybu nepozorovane odnesú doslova kamkoľvek. Dokonca kolujú anekdoty o tom, ako ich prenášajú v taškách medzi ostrovmi. Práve preto sa zrejme ryby dostali aj tam, kde predtým nikdy nežili. Austrálske úrady teraz hľadajú spôsob, ako pred nimi uchrániť svoju prírodu.


SYDNEY/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti