Zaujímavosti

Náš najslávnejší vtáči pár zmenil bydlisko

Orol Arnold
Orol Arnold Zdroj: TANAP

Arnold a Anička sa do starého hniezda nenasťahovali, hoci domov už prišli.

Vďaka GPS solárnej vysielačke verejnosťou sledovaná orlica Anička sa koncom apríla šťastne vrátila zo zimoviska v juhovýchodnej Afrike a v priebehu apríla a mája bola viackrát ochranármi pozorovaná v spoločnosti samca Arnolda.

„Ten aj niekoľkokrát navštívil minuloročné hniezdo, kde ho však čakalo nemilé prekvapenie v podobe kuny lesnej. Tá, ako sa neskôr ukázalo, vo vnútri orlieho hniezda priviedla na svet minimálne jedno mláďa," uviedol riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko. 

Pomocou nainštalovanej kamery sa podarilo nafilmovať, ako Arnold telo mladej kuny usmrtil a odniesol preč z hniezda. Ochranári dúfali, že pozorované orly obsadia niektoré zo svojich hniezd v okolí, čo sa však nestalo.

„Príčinou môže byť, že tento rok majú nedostatok svojej najdôležitejšej koristi, hrabošov poľných. Anička a Arnold boli niekoľkokrát pozorovaní, ako v blízkosti hniezdiska chodia po lúkach a chytajú jašterice," dodáva Majko s tým, že okolie ochranári neustále monitorujú, pričom digitálna mapa v prílohe dokumentuje, že Anička prespáva v blízkosti hniezda. 

V posledných dňoch nastali technické problémy a on-line prenos z ich vlaňajšieho hniezda sa prerušil. Ukázalo sa, že pravdepodobne kuna prehryzla káble vedúce ku kamere. „Dúfame, že aj naďalej budete sledovať našu stránku a on-line prenosy z iných hniezd," uzatvára Majko.

VYSOKÉ TATRY/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Dôležité udalosti