Zaujímavosti

10 typov tetovaní. Pozrite si, aké máte vy

tetovanie.jpg

Infografika, ktorá vám pomôže aj pri výbere.

Každý piaty Američan priznal, že má jedno alebo viac tetovaní. Kým kedysi mali tetovania väzni a zločinci, ozdoby na tele sú jednoducho na vzostupe u všetkých. Na blogu o tetovaní Tattoo Chief vytvorili infografiku, v ktorej ich rozdelili na desať základných typov. Pozrite sa, aké máte vy alebo ak nejaké plánujete, do ktorej kategórie spadá.

1. Tradičné americké tetovanie


Do jeho histórie významne zasiahla druhá svetová vojna, kedy sa vojaci vyslaní do boja za more nechali takto potetovať. Tento štýl spopularizoval vojak Jerry, oficiálnym menom Norman Collins, v jeho obchode na Honolulu. Učil sa od japonských majstrov, používal výrazné farby a linky. Vznikli tak tradičné kotvy a lastovičky.

Napriek tomu, že existujú aj staršie štýly, americký tradičný dizajn vo svete tetovanie prevláda. Majú ho napríklad Dave Navarro či speváčka z Paramore Hayley Williams.

2. Nová škola

Ide o typickú zmes štýlov a často prehnane vyzerajúce postavy. Nová škola je známa jasnými farbami. Jej vznik sa datuje do roku 1970 v USA.

3. Trash polka


Tento štýl vytvoril Simone Piaff a Volko Merschky v Buena Vista Tattoo Club v Nemecku. Hlavnými motívmi sú príroda a abstrakcia, technológia a ľudskosť, minulosť, súčasnosť a budúcnosť. Charakteristický je kontrast. Zmes naturálnych a fotorealistických prvkov, geometrických tvarov. 

4. Blackwork Tattoo

Často ide o zložité obrazce tvorené len čiernou farbou.

5. Dotwork Tattoo


Tetovanie, ktoré vzniká len pomocou bodiek. Tvoria sa tak väčšinou geometrické či náboženské obrazce. Používa sa len čierna, sivá, občas červená farba.

6. Geometrické tetovanie

Na vytvorenie konečného obrazu sa používajú geometrické vzory. Občas sa dotvárajú bodkovanou metódou.

7. Skicovanie


Pre tých, ktorí majú radi akoby nedokončené ozdoby, je ideálne. Ide o nejasné kontúry bez farby.

8. Vodové farby

Takéto tetovania sú výrazné a expresívne. Nepoužívajú sa pri nich žiadne jasné kontúry. Dokáže ich vytvoriť len skutočne kreatívna duša.

9. Surrealizmus


Je veľmi ovplyvnený Salvadorom Dalím. Ide o snové, iracionálny a často fantasy obrázky. Zvládnu ho len skutočný odborníci.

10. Ilustračné tetovanie

Tento štýl je zmesou tradície a realizmu. Výsledok má vyzerať viac ako ilustrácia než klasické tetovanie. Má byť priam nasýtené farbou a nesmú chýbať ani reálne pôsobiace tiene.

USA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.