Zaujímavosti

Rekordná suma za pohľadnicu s Picassovou kresbou

Picassova pohľadnica Apollinaireovi.
Zdroj: artdaily.com

Zakladateľ kubizmu ju poslal do Paríža priateľovi, poetovi Guillaumovi Apollinairovi.

Čiernobielu pohľadnicu so záberom juhofrancúzskeho mesta Pau, ozdobenú kresbou Pabla Picassa, vydražil v Nemecku za 166-tisíc eur istý súkromný zberateľ zo zámoria, informovala o tom aukčná sieň Gärtner z Bietingheim-Bissingenu.

Podľa jej správy, ktorú sprostredkovala tlačová agentúra DPA, zaplatí nový majiteľ, ktorý v sobotňajšej dražbe licitoval prostredníctvom telefónu, s poplatkami viac ako 200-tisíc eur.

Pablo Picasso zasielal pohľadnicu do Paríža svojmu priateľovi, poetovi Guillaumovi Apollinairovi 5. septembra 1918. Práve v tomto roku bol básnik svedkom na Picassovej svadbe s ruskou balerínou Oľgou Chochlovou.

Pohľadnicu, na ktorej zadnej strane je kubistická kresba slávneho španielskeho maliara, zrejme nikdy nedoručili adresátovi, označenému po španielsky Don Guillermo Apollinaire.

Nechýba na nej totiž pečiatka s mnohovravným označením Rebut (nedoručiteľná zásielka). Apollinaire zomrel na následky španielskej chrípky vo veku iba 38 rokov už o niekoľko mesiacov neskôr, 9. novembra 1918.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.