Zaujímavosti

Miláčik Talianov pomohol Slovensku. Nie však na trávniku

Marek Hamšík sa podpisuje fanúšičke v slovenskom pavilóne na výstave EXPO.
Zdroj: TV Markíza

Národný deň prišiel na svetovej výstave Expo podporiť aj Andrej Kiska.

Najväčší veľtrh sveta dnes patrí Slovensku. Na Expo 2015 v Miláne oslavuje náš pavilón Národný deň. Organizátori vsadili na futbalové majstrovstvo a v Taliansku veľkú hviezdu - Marka Hamšíka. Tomu sa najviac páčilo lietajúce auto, ktoré našu krajinu opäť zviditeľnilo v zahraničí.

Slovensko je úžasná krajina, bohatá na históriu, kultúru, tradície, ale aj na šikovných a vynaliezavých ľudí. S týmito slovami prezident Andrej Kiska otvoril tento deň na výstave. "Keď sa rozhliadnem okolo seba, vidím miesto, ktoré je galériou úspechu, ľudskej kreativity a inovácií, pokroku a vyspelosti. Toto miesto ukazuje, čo všetko sme už dokázali a čo všetko môžeme ešte spraviť," vyzdvihol.

Zdroj: TASR

Na Slovensku podľa jeho slov žijú pracovití a šikovní ľudia. "Máme ľudí, ktorí sú si vedomí, aké bohatstvo sa skrýva v pracovitosti a inováciách, ale aj v rešpekte voči prírodným zdrojom a uvedomujú si, aká dôležitá je ich ochrana," zdôraznil prezident. Pripomenul, že Slovensko v súčasnosti patrí medzi najúspešnejšie krajiny EÚ pri redukcii emisií CO2.

"Je aj domovom viacerých zásadných nových objavov a technológií v oblasti získavania nerastných surovín, šetrného využívania energií, výživy. Ale máme aj prvé lietajúce auto," podotkla hlava štátu.

Podľa Kisku sa Slovensko musí v zahraničí prezentovať. "Naša krajina je malá, ale je tak krásna, že sa potrebuje prezentovať. Vieme, že napríklad z turizmu máme slabý príjem oproti tomu, čo by sme mali mať. A práve preto sa musíme dokázať vedieť predať, a o tom takéto výstavy sú," dodal prezident.

Pavilón bol druhý najlacnejší

Výstava je pre Slovensko šancou prezentovať sa v zahraničí. Napriek tomu, že Slovensko naň spomedzi účastníkov vynaložilo druhú najnižšiu sumu, minister hospodárstva Vazil Hudák je s našim pavilónom spokojný.

"Táto výstava je pre nás možnosť odprezentovať sa svetu. Prezentovať sa ako krajina, ktorá je dynamická, mladá, inovatívna. To je hlavné posolstvo, ktoré chceme zachovať," podotkol v rámci Slovenského dňa na Expo v Miláne.

Zdroj: TASR

Zároveň avizoval, že na prezentáciu krajiny v zahraničí by chcel v budúcnosti viac zdrojov. "Musíme zvažovať, kde je aký prínos. Ale určite budem o tom hovoriť aj s ministerstvom financií, ako tých aktivít, ktoré majú význam pre Slovensko, môžeme urobiť viac," doplnil šéf rezortu hospodárstva.

Slovenský pavilón na svetovej výstave v Miláne bol otvorený 1. mája tohto roka. Nachádza sa v zóne vedľa pavilónov Japonska, Ruska, Nemecka, Rakúska či Monaka. V pavilóne pracuje 34 zamestnancov. Návštevníci si v ňom môžu vyskúšať napríklad okuliare s virtuálnou prehliadkou Slovenska, nachádzajú sa v ňom fotografie najúspešnejších slovenských športovcov či predmety symbolizujúce národné tradície.

MILÁNO/Marek Gudiak, TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

TOP ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Dôležité udalosti