Zaujímavosti

Posledný júnový deň bude o sekundu dlhší

Čas, hodiny
Zdroj: Shutterstock.com

Atómové hodiny sú pre našu planétu príliš presné. Ide o najjednoduchšiu formu, ako synchronizovať hodiny so zemským časom.

Posledná minúta dnešného dňa bude trvať o sekundu dlhšie. Zem sa spomaľuje a po troch rokoch musí ľudstvo synchronizovať hodiny s časom na atómových hodinách. Atómové hodiny sú na našu planétu jednoducho príliš presné. Posledná minúta dnešného dňa teda bude trvať 61 sekúnd.

Ide o najjednoduchšiu formu, ako synchronizovať hodiny so zemským časom. Jedna sekunda však dokáže narobiť aj celkom vážne problémy. Do počítačov sa totiž musí inštalovať manuálne.

„Čas závisí od pohybu a rýchlosti pohybu Zeme vo vesmíre. Nedá sa odhadnúť, aká odchýlka tam vznikne a preto nevieme tieto dodatočné sekundy nastaviť na pravidelnej báze," povedal časomerač Peter Whibberley.

Médiá upozorňujú hlavne na možné softvérové problémy. Sekunda navyše môže ovplyvniť finančné obchodovanie a ostatné operácie vo svete. Peter Whibberley však tvrdí, že tieto operácie sa dajú naplánovať. „To, že sa bude pridávať sekunda navyše avizujeme pol roka vopred," dodal. Naposledy sa hodiny sekundou navyše synchronizovali 30. júna 2012.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.