Zaujímavosti

Tieto krajiny najviac ohrozujú asteroidy. Aj Európa by bola zničená

shutterstock_82106401.jpg
Zdroj: Shutterstock.com

Ak by dopadol asteroid do oceánu, vyvolá cunami a tá by zničila pobrežia krajín po celom svete.

Asteroidy nemusia mať pri dopade na Zem vplyv na samotnú planétu, ale na ľudstvo ho bude mať určite zničujúci. Tím vedcov z univerzity v Southamptone vyvinuli nástroj, ktorý predpovedá, kde by mohli dopadnúť na Zemi asteroidy a aký vplyv by mohli mať. V slnečnej sústave sú ich milióny, z toho objavených je len 13-tisíc. Možný stret so Zemou je v 500 prípadoch. Píše telegraph.co.uk.

Ak by dopadol asteroid do oceánu, vyvolá cunami a tá by zničila pobrežia krajín po celom svete. Cunami je najviac ohrozená Veľká Británia a v takomto prípade by sa obete počítali na tisíce. Vedci prostredníctvom programu Armor vypočítali, že aj keď nie je Spojené kráľovstvo v takzvanej palebnej línii asteroidov, ak by padli do Severného mora alebo Atlantického oceánu, dôsledky by krajinu neminuli. Ide totiž síce o malú krajinu, ale husto obývanú práve na pobreží.

"Asteroid je reálna hrozba a môže mať katastrofálne následky," hovorí výskumník Clemens Rumpf. "Keď zasiahne zem, najväčším problémom je cunami," dodáva. 

Tieto krajiny sú najviac ohrozené

Zdroj: Telegraph.co.uk

Vedci dúfajú, že ich nový softvér by mohol pomôcť viacerých organizáciám ako je napríklad OSN na vytvorenie akčného plánu v prípade nárazu asteroidu. "Softvér nám umožňuje nielen vidieť, kde by mohol dopadnúť asteorid, ale aj simulovať aj to, čo by sa stalo, keby sme sa ho snažili odkloniť napríklad pomocou raketoplánu," povedal doktor Hugh Lewis, odborný asistent v Aerospace Engineering na univerzite v Southamptone.

Mapy, ktoré vedci zverejnili, ukazujú, ktoré krajiny sú najviac ohrozené. Riziková zóna prechádza cez Európu, priamo cez Škandináviu, Nemecko, Francúzsko a Španielsko.

Spojené štáty nie sú veľmi ohrozené, aj keď je pravdepodobnosť, že by asteroid mohol zasiahnuť Floridu a Louisianu. Južnú Austráliu ohrozuje hneď niekoľko asteroidov - od Národného parku Lake Gairdner a mieri smerom k Queenslandu.

Svetový deň asteroidov

Posledný veľký asteroid dopadol na Zem v roku 1908 vo východnej časti Sibíru pri rieke Podkamenná Tunguzka. V okolí výbuchu boli pováľané stromy do vzdialenosti až 40 km (ležia hviezdovito od stredu výbuchu) a poškodené do vzdialenosti 200 km, tlakovú vlnu bolo cítiť v Európe aj Amerike. Cestujúci na transsibírskej železnici smerom do Kanska počas udalosti údajne videli letieť „svietiacu hmotu“, a potom počuli silný tresk. 

https://www.youtube.com/watch?v=EiXpp-i442s


Práve na výročie tejto katastrofy pripadá prvý vyhlásený Svetový deň asteroidov (30.jún 2015). Cieľom tohto dňa je zoznámiť širokú verejnosť s asteroidmi, upozorniť na nebezpečenstvo a zároveň podporiť vedecké projekty na ich výskum a na technológie prípadného riešenia problémov.

K tomuto dňu sa hlásia stovky astronautov na čele s Rustym Schweickartom z Apolla 9, vedcov, laureátov Nobelových cien, technikov a umelcov. Tvárou Asteroid Day je tiež Brian May, astrofyzik a zároveň jeden zo zakladateľov skupiny Queen. VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.