Zaujímavosti

Koniec protézam a transplantáciám? Vedci vypestovali novú potkaniu končatinu

potkan.png

Ľudia, ktorí prišli o ruku či nohu nohu, tak majú nádej, že sa im raz opäť vráti.

Umelým protézam, či transplantáciám od darcov by raz mohlo odzvoniť. Vedci z amerického Massachussetts vypestovali novú nohu laboratórnemu potkanovi. Testy na potkanoch už ukázali, že vypestovať novú končatinu nemusí byť úplne sci-fi. Ľudia, ktorí prišli o ruku či nohu nohu, tak získali nádej, že sa im raz opäť vráti.

Potkanovi najprv z nohy odrezali tkanivá a ponechali len kosť s cievami. Na tomto "lešení" mali ožiť bunky. Noha vraj fungovala ako u čerstvo narodeného mláďaťa. Keby sa teda niečo podobné podarilo aj u človeka, nastala by nová éra transplantácií. Človek by mal nový orgán z jeho vlastných buniek.

"Nebude sa raz transplantovať celý orgán, ale len to lešenie, na ktorom si vypestujeme vlastné bunky. Zatiaľ vieme, že by imunitný systém proti nemu nereagoval, čo je veľmi dôležité," hovorí vedec Peter Celec. "Veľmi by nám to pomohlo v prípade že pacient by nepotreboval imunosupresívnu liečbu, ktorá má negatívne účinky," dodáva chirurg Štefan Krivosudský.

Ak dnes niekto dostane novú ruku srdce musí brať po celý zvyšok života špeciálne lieky. Tie potláčajú imunitný systém, tak aby ich telo nový orgán prijalo. Vedci majú pred sebou ešte dlhú cestu, teraz sa pripravujú na to, aby podobný test mohli urobiť na paviánoch. No a ďalším krokom by potom mohla byť aj ľudská ruka.


/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti