Zaujímavosti

Neuveríte, koľko ľudí vo svete nepoužíva toaletu. Ako sme na tom my?

chudobné dieťa
Zdroj: Shutterstock.com

Otvorená defekácia môže viesť ku kontaminácii zdrojov pitnej vody a šíreniu chorôb.

Koľko ľudí ešte aj v 21. storočí pije znečistenú vodu? Koľkí nepoužívajú toaletu a vykonávajú malú aj veľkú potrebu vonku? Aj to ukazujú najnovšie mapy a tabuľky z prieskumu Svetovej zdravotníckej organizácie a UNICEF-u. Píše theguardian.com.

Stačí kliknúť na mapu a zistiť, ako je na tom napríklad Slovensko s vykonávaním potreby vonku.

Z prieskumu vyplynulo, že ešte 946 miliónov ľudí z celého sveta vykonáva potrebu vonku. Na prvom mieste je v rebríčku Eritrea (severovýchod Afriky na pobreží Červeného mora), kde takto vykonáva potrebu 77 percent populácie. Otvorená defekácia môže viesť ku kontaminácii zdrojov pitnej vody a šíreniu chorôb ako je cholera, hnačka, dyzentéria, hepatitída typu A a týfus.

Obrovské globálne úsilie bolo zamerané na zníženie týchto čísel. Od roku 1990 prišlo v určitých oblastiach k zlepšeniu. Napríklad Etiópia dosiahla najväčší pokles. V roku 1990 vykonávalo potrebu vonku 92 percent obyvateľstva, dnes je to 29 percent. Vláda totiž prišla s akčným plánom, kedy darcovia prispeli sanitárnou technikou.

Deväť z desiatich ľudí, ktorí vykonávajú potrebu vonku, pochádza z vidieka. 

Koľko ľudí na celom svete má prístup k lepším hygienických zariadeniam?

Z celkovej svetovej populácie má len 51 percent obyvateľov vidieka prístup ku kvalitným zariadeniam. Až 2,4 miliarde ľudí chýba zlepšená kanalizácia. Ide predovšetkým o obyvateľov Ázie, subsaharskej Afrike, Latinskej Amerike a Karibiku.

Koľko ľudí na celom svete má prístup k lepším zdrojom pitnej vody?

Autori výskumu tvrdia, že úsilie o zachovanie dobrých zdrojov vody by malo ísť ruka v ruke s dodržiavaním hygieny. Politici by mali venovať viac pozornosti zlepšovaniu hygienický podmienok obyvateľstva. Ako sa ale píše, je lepšie zapózovať pri studni s vodou, ako nad latrínou.

Od roku 1990 sme na celom svete zaznamenali veľký pokrok. Väčšina ľudí má prístup k vode, ale nie doma. Je to bezpečné? Je voda cenovo dostupná pre všetky ľudské potreby? Rozhodne sa treba zamerať najmä na najchudobnejšie krajiny v subsaharskej Afrike a južnej Ázii.

USA/ nt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti