Zaujímavosti

Slovensko je rajom prírodného bohatstva. Uhádnete, čoho máme tak veľa?

shutterstock_238274605.jpg
Zdroj: TASR

Máme veľké prírodné bohatstvo a dedičstvo, o ktoré by sme sa mali starať, chrániť ho a využívať tak, aby z neho mali osoh aj budúce generácie.

Sme rajom minerálnych prameňov. Na Slovensku ich máme takmer 1 800. Pomáhajú chorým ale aj zdravým. Niektoré pijeme, v ďalších sa kúpeme a niektoré vyvierajú len tak bez úžitku. Pozreli sme sa, aké tu máme svetové unikáty a začneme prameňom, ktorí zabíjal.

Pomáhajú, liečia, uzdravujú - v takmer 1800 minerálnych prameňoch vlastníme vzácne a výnimočné bohatstvo. Začneme kuriozitou spred 120-tisíc rokov v Gánovciach, kde vyvieral z travertínu prameň a ten spôsobil smrť pravdepodobne ženy. Odtlačok jej lebky našli, keď tu ťažili stavebný kameň.

Najznámejší najhorúcejší prameň je Traján v Piešťanoch, teplotu má 69,5 stupňa Celzia, no sú aj horúcejšie. V košickej kotline - lokalite Ďurkov. Sú ohrievané zemským teplom.

Najchladnejším minerálnym prameňom sa môže pochváliť Korytnica, má len 5 stupňov Celzia.

Aj v Stankovanoch nájdete minerálny prameň, ktorý vyviera dodnes.  Voda je však veľmi agresívna, a to vinou oxidu uhličitého a vysokej koncentrácie v nej. Keď sa však voda odparí, v okolí prameňa vzniká travertín.

Najvýdatnejší prameň máme v Kováčovej. Za sekundu tam vyviera až 50 litrov. Naopak, mimoriadne vzácny prameň vyviera na juhu v Číži. Výdatnosť má iba 8 tisícin litra za sekundu.

Minerálne pramene nás liečia fyzicky aj psychicky, radi ich pijeme, no aj sa v nich kúpeme. Vyvierajú z hĺbok zeme. Tam naberajú všetky minerály, anorganické látky či stopové prvky. Sú v takej forme, že ich človek ľahšie prijíma. To, či je voda liečivá aj oficiálne, musí prejsť procesom päťročného skúmania ich účinkov na človeka.

V porovnaní napríklad so Škandináviou, kde nie je prakticky ani jeden minerálny prameň, máme veľké prírodné bohatstvo a dedičstvo, o ktoré by sme sa mali starať, chrániť ho a využívať tak, aby z neho mali osoh aj budúce generácie.


BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.