Zaujímavosti

Čaká nás malá doba ľadová! Slnko onedlho zaspí

Ilustračná snímka.
Zdroj: solarseven/shutterstock.com

Vedci vypočítali, že cyklus medzi rokmi 2030 a 2040 bude vybočovať z normálu.

Vďaka novej metóde merania takzvaných slnečných cyklov, ktoré sú dlhé 11 rokov, dokázali vedci predpovedať prudké ochladenie. Vypočítali, že cyklus medzi rokmi 2030 a 2040 bude vybočovať z normálu.

O ich štúdii informuje DailyMail. Ide o to, že intenzita slnečného žiarenia je daná interakciami medzi dvomi vrstvami - povrchovou a tou hlboko vo vnútri hviezdy.

V cykluse medzi rokmi 2030 a 2040 sa nebudú vrstvy podporovať ako obvykle, ale ich účinky sa vyrušia. To spôsobí, že Slnko ako by zaspalo a bude vysielať len 40 percent tepla.

Dôjde tak k takzvanému Maunderovmu minimu, ktoré sa vyskytlo už medzi rokmi 1638 až 1715. V tom čase sa zemské podnebie výrazne ochladilo a nebolo preto výnimkou, že bol sneh v Európe po celý rok.

Traduje sa, že drevo, z ktorého sú vyrobené slávne husle stradivárky, bolo hustejšie a kvalitnejšie práve vďaka tomu, že stromy v tejto malej dobe ľadovej rástli pomaly. Výrobca hudobných nástrojov Antonio Stradivari sa totiž narodil krátko predtým, než Maunderovo minimum udrelo.

VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.