Zaujímavosti

Netradičná rodina! Šesťnásobná mamička Viera učí svoje deti doma

domace.jpg

Štyroch synov vzdeláva sama doma . Jej ratolesti si tento typ školy obľúbili natoľko, že s učením dobrovoľne pokračujú aj počas prázdnin.

Teraz Vám ukážeme trochu inú rodinu. Vierka je mamou šiestich detí a čo je zaujímavé, zároveň je svojim potomkom aj učiteľkou! Štyroch synov vzdeláva sama doma . Jej ratolesti si tento typ školy obľúbili natoľko, že s učením dobrovoľne pokračujú aj počas prázdnin.

Na prvý pohľad úplne obyčajná domácnosť, no o pár minút sa zmení na školu. Marek, Juraj, Ondrej a Martin, všetci chlapci majú rovnakého učiteľa - vlastnú mamu. Tá ich vzdeláva nielen počas školského roka, ale aj prázdnin.

"Osemnásť kníh som prečítal od januára, teraz čítam kráľa Artuša a poklad na striebornom jazere," hovorí jeden zo synov. 

"Tohto robota som skonštruoval prednedávnom, vlastne včera," chváli sa druhý. 

Domáca škola neznamená izoláciu dieťaťa. Práve naopak. Deti navštevujú počas školského roka rôzne krúžky a cez prázdniny sa zase stretávajú s inými rodinami.

"Môžete s kamarátmi skúmať všelijaké fyzikálne pokusy, je to také prázdninové, ale je tu omnoho viac toho nadšenia do učenia," hovorí tretí syn. 

A toho im mama chcela dopriať čo najviac. Zorganizovala preto netradičný výlet po Slovensku. "Sme vymysleli hodnotiaci systém, kde oni museli dať pozor a zapisovať si otázky, ktoré potom boli vyhodnocované, za ne dostávali pečiatky a za istý počet pečiatok dostávali zmrzliny," vysvetľuje mama. 


Ak sa rodičia rozhodnú vzdelávať deti doma, jeden z nich sa väčšinou musí vzdať práce. Aký dôvod mala na to Vierka, keď sa ešte aj základná škola nachádza len pár desiatok metrov od ich domu?

"My sme mali prvé dve deti v škole, aj tretie dieťa nastúpilo do školy, ale na konci prvého ročníka začalo mať dyslexiu, dieťa sa vracalo vyčerpané, bolo to demotivujúce, takže sme si povedali, že to nemá zmysel," vysvetlila mamička.

Psychológovia tvrdia, že takéto učenie doma môže mať svoje výhody, ale aj riziká. "Môže dôjsť aj k veľmi veľkému naviazaniu na matku, potom má dieťa strach ísť do konfliktu a je v takom umelom svete," hovorí odborník. 

"Výhodou je, že môžu s dieťaťom individuálne pracovať, ďalšou výhodou je, že si môžu vyberať pramene a ďalšou výhodou je tá praktická časť - môžu si deti to, čo čítajú a píšu odpozorovať a zažiť," myslí si iná odborníčka. 


BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti