Zaujímavosti

Toto vysvetlenie odborníkov vás zbaví strachu z lietania

lietanie.jpg

Jedni sa boja viac, iní menej. No štatistiky dávajú za pravdu tým, ktorí obavy nemajú.

Oblieva vás studený pot pri predstave, že máte letieť lietadlom? Nočné mory a obavy z možných katastrofických scenárov sú zbytočné. Leteckí inžinieri aj piloti nám vysvetlili, ako si z cesty na dovolenku neurobiť vlastného démona.

Síce nepadajú často, ale keď už, fotografie trosiek obletia celý svet. Čo na tom, že čísla nepustia. Letecké nešťastia klesajú z roka na rok, ale do vzduchu sa bojí vzlietnuť tridsať percent populácie.

Aj títo ľudia na svoju dovolenku poletia. Jedni sa boja viac, iní menej. No štatistiky dávajú za pravdu tým, ktorí obavy nemajú. Lietadlo vás vo väčšine prípadov ochráni. A to aj napríklad vtedy, keď do vás trafí blesk.

"Do nás udrel veľmi silný blesk. Mnohí tí ľudia na tej palube si to ani nevšimli. To lietadlo stálo. Niekto to počul, nejaký úder," hovorí majiteľ leteckej spoločnosti a pilot. Až na zopár rozbitých okien to však všetci prežili v zdraví.

"Lietadlo má v prvom rade nejaké vybíjače elektrického prúdu. Je to taká Faradayova klietka. V nej môže prebiehať elektrický prúd, ale nikdy sa nedostane k cestujúcim," dodáva pilot.

Takže blesky ani voľný pád nehrozí. Všetky dôležité systémy v lietadle sú zálohované až trikrát. A turbulencia je ako nerovnosť vozovky, na čo je väčšina slovenských vodičov absolútne zvyknutá. A ďalšia upokojujúca správa, lietadlo bez problémov poletí aj s jedným funkčným motorom, poprípade s dvomi. "Aj keby mu obidva motory odišli a sú také prípady na svete, doplachtí," vysvetlil pilot. 

Ak sme váš však aj tak neupokojili, v niektorých prípadoch môžu pomôcť lieky, ale aj cielená psychoterapia či kurzy simulovaných havárií.

"My vieme, že pri havárii lietadla obvykle najviac utrpí kokpit," hovorí letecký inžinier.

A ešte jedna špeciálna štúdia od experta na leteckú dopravu : aby ste v lietadle havarovali, vraj musíte absolvovať dennodenne jeden let, a to počas doby 5500 rokov.


BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti