Zaujímavosti

Táto fotka sa zapíše do histórie ľudstva

Detailný záber na oblasť rovníka s horami na planétke pluto, ktoré zachytila sonda New Horizons.
Zdroj: TASR/AP

NASA zverejnila unikátne fotografie Pluta.

Vedci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) predstavili v stredu v kontrolnom centre v Leureli (štát Maryland) prvé zo stoviek fotografií, ktoré zhotovila sonda New Horizons počas utorňajšieho preletu okolo trpasličej planétky Pluto.

Na jednom zo záberov, urobenom vo vzdialenosti 77-tisíc kilometrov od povrchu Pluta - približne 90 minút pred maximálnym priblížením (12500 kilometrov) - je vidieť doteraz nevídané detaily. Jedným z nich sú až 3 350 metrov vysoké hory, vystupujúce z ľadového povrchu. Pohorie je takmer rovnako vysoké ako kanadské Skalisté hory, uviedla agentúra Reuters.

Podľa vedcov je ďalším zarážajúcim zistením absencia kráterov na povrchu Pluta. Domnievajú sa preto, že hory, ktorých vek je odhadovaný na iba 100 miliónov rokov, sú výsledkom kryovulkanizmu. Vyskytuje sa na mimozemských telesách a je podobný pozemskému vulkanizmu, len sopky chrlia hmotu ((vodu, oxid uhličitý, amoniak, metán, dusík a podobne) pri veľmi nízkych teplotách.

Veľké prekvapenie pripravil vedcom aj Cháron, najväčší mesiac Pluta, o ktorom si mysleli, že je geologicky nečinný. Namiesto toho sa na ňom takisto nachádzajú vysoké hory a obrie kaňony, ktoré sú dôkazom podpovrchových procesov. Na povrchu Chárona sa tiež nachádza veľmi tmavé miesto, ktorého pôvod si vedci zatiaľ nevedia vysvetliť.

Zaujímavé poznatky získali vedci už zo záberu kamery Ralph na palube sondy zhotovenom vo falošných farbách, ktorý zverejnili v utorok večer a zachytáva Pluto a Cháron. Farebné kontrasty boli zvýraznené zámerne, aby ukázali mimoriadnu geologickú komplexnosť oboch telies. Napríklad nedávno objavenú plochu v tvare srdca na Plute tvoria dve oblasti s veľmi odlišnou štruktúrou.

Sonda New Horizons teraz mieri hlbšie do Kuiperovho pásu, oblasti slnečnej sústavy za planétou Neptún, kde sa nachádzajú tisíce ľadových a kamenných telies podobných Plutu, ktoré tam zostali z počiatku vzniku slnečnej sústavy pred 4,6 miliardami rokov.


USA/zg, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.