Zaujímavosti

Vychutnajte si adrenalínové Donovaly tak, ako ich nepoznáte

donovaly_leto_18.JPG

Mnohým sa spájajú so zimou, ale v lete ponúkakú množstvo skvelých zážitkov.

Lanovky, bobová dráha, cyklotrasy, umelá lezecká stena alebo bungee trampolíny. To všetko a ešte viac ponúkajú letné Donovaly. Spolu so zlavy.markiza.sk sa tam môžete vybrať a vyhrať zájazd. O tom, čo je na Donovaloch výnimočné a čo by ste mali vyskúšať sme sa rozprávali s marketingovým manažérom Park Snow Donovaly Miroslavom Dobrotom.

Donovaly sú jedným z najobľúbenejších slovenských stredísk. Čo všetko ponúkate?

Donovaly sú v mysliach ľudí spájané predovšetkým ako populárna zimná destinácia a lyžiarske stredisko. Avšak Donovaly ponúkajú svojim návštevníkom mnoho atrakcií a zábavy aj počas letného pobytu. V lete 2008 bolo vybudované pri údolnej stanici lanovky TELEMIX Nová hoľa letné adrenalínové centrum FunAréna Donovaly s dominantou atrakciou - tobogánovou bobovou dráhou, lanovým parkom, umelou lezeckou stenou, bungee trampolínami, klasickými trampolínami a od leta 2013 aj nafukovacím hradom.


Sú rôzne atrakcie nejako ohraničené? Vekovo, pohlavím, strachom?

Letné adrenalínové atrakcie ako aj lanovka TELEMIX Nová hoľa sú prístupné všetkým našim návštevníkom. Jediný limitujúci faktor je výška detí pri vstupe do lanového parku a na lezeckú stenu, kde je min. limit pre vstup 150 cm.

Čo konkrétne by ste vy odporúčali vyskúšať?

Pri návšteve Donovál počas letnej, ale i v zimnej sezóne určite stojí za to vychutnať si pohľad na Donovaly z vtáčej perspektívy. Pre tých, ktorí majú radi adrenalín určite odporúčam vyskúšať tandemový let so skúsenými pilotmi. Štart je z vrcholu Novej hole a v prípade pekného počasia a priaznivého vetra je možné stráviť vo vzduchu neopomenuteľné chvíle a kochať sa nádhernou okolitou prírodou.


Od letnej sezóny 2011 sa Donovaly stali vďaka obnoveniu existujúcich a vytvoreniu nových cyklotrás centrom cykloturistiky v regióne Starohorských vrchov. Momentálne je k dispozícii 42 cyklotrás v celkovej dĺžke viac ako 370 km.

Cyklotrasy vo forme malých okruhov až po dlhé okruhy a trasy sú značené tak, aby ich v rozmedzí 1 - 8 hodinového bicyklovania na horských či cestných bicykloch zvládla široká klientela od rodín s deťmi, mládeže, dospelých, seniorov až po športovo jazdiacich cyklistov. Pre priaznivcov cykloturistiky z Banskej Bystrice je počas víkendov a sviatkov v prevádzke aj cyklobus s príchodom na Donovaly cca o 10,30 hod.


Ktoré atrakcie sú vhodné pre rodiny s deťmi?

Spomínané atrakcie FunArény poskytujú mnoho zábavy nie len deťom, ale aj dospelým. Okrem týchto atrakcií Donovaly ponúkajú aj vynikajúce podmienky na horskú turistiku, nakoľko sa nachádzajú na rozhraní dvoch národných parkov Nízke Tatry a Veľká Fatra. Vrchol Novej hole, kam vás pohodlne vyvezie moderná sedačková lanovka, je ideálnym východiskovým miestom na hrebeňové túry vo Veľkej Fatre.

Z osady Polianka zasa vedie turistický náučný chodník po stopách Špaňodolinského banského vodovodu, ktorý slúžil svojmu účelu už na začiatku 16. storočia. Kompletné informácie a tipy na výlety je možné nájsť na stránke www.parksnow.sk.


Čo ľudia najviac vyhľadávajú?

Počas letnej sezóny sú to predovšetkým bobová dráha a jedinečný Dobšinského rozprávkový svet Habakuky. Tvoria ho domčeky v štýle ľudovo-fantazijnej architektúry, ktorým dominuje Škrupinový zámok s jazierkom, amfiteáter s kapacitou cca 200 osôb či obchodný dom KÚRNIK ŠHOPA SENTER. Okrem spomenutých nájdete v areáli ďalšie čarovné domčeky rôznych tvarov amien: zakliate Čierne mesto, Hodovňa, Železná hora, Slnečník, domček Proroka Raka.


Tento rok sú pre deti pripravené tieto klasické slovenské rozprávky:
Rozprávka o 12 mesiačikoch
Prorok Rak
O troch zhavranelých bratoch
Zlatá priadka
Fundži palica von z vreca
Medovníková chalúpka

Návštevníci sa môžu tešiť aj na ukážky remeselných činností, tvorivé dielne, hojdačky, preliezačky, minizoo a počas prázdnin je pripravený ajj víkendový program v podobe KALENDÁRIA 2015. Z neho odporúčam napr. podujatia "Mňamota Ha Ha Haruľa" - Detské majstrovstvá vo varení a jedení harule (zemiakových placiek), ktoré sa uskutoční v sobotu 1. augusta 2015. Bližšie informácie sú dostupné na stránke www.habakuky.eu.


BRATISLAVA/A.Leitmannova

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.