Zaujímavosti

Boli sme sa pozrieť, ako to chodí na nudapláži

ritky2.jpg

Nudizmus pochádza z latinského nudus, čiže nahý. Jeho korene siahajú až do starovekého Egypta či Grécka.

Exhibicionizmus, nemravnosť, alebo prirodzenosť a zdravie? Čo vám prvé napadne, keď zbadáte nudapláž? Hoci na Slovensku nie sú tieto miesta oficiálne, niektoré fungujú už desiatky rokov. A na jednom takom sme sa dnes boli pozrieť.

Nudizmus pochádza z latinského nudus, čiže nahý. Jeho korene siahajú až do starovekého Egypta či Grécka. Do podoby, v akej ho poznáme dnes, sa zmenil v druhej polovici 19. storočia v nemeckom Hamburgu.

"Oni sa pozerali na nahého človeka nie ako na objekt vášne, ale na to, že chodiť nahý je úplne prirodzenou súčasťou života," hovorí odborníčka.

Nudistom sa hovorí aj priaznivci FKK - z nemeckého Freikörperkultur v preklade doslova kultúra slobodného tela. A veria v ňu aj mnohí Slováci.

"Oblečenie vymyslela civilizácia, to sme nevymysleli my. A preto sa poniektorí lepšie cítime bez toho oblečenia," hovorí nudista Ivan.

"Nech to niekto vyskúša, keď pláva holý - to je proste úžasné," dodáva nudistka Alena.

A údajne aj zdraviu prospešné. "Zástancovia boli aj rôzni lekári, ktorí hovorili o slnečných kúpeľoch. A o tom hovorí aj slovenské príslovie, že kam nechodí slnko, tam chodí lekár," hovorí odborníčka.

"Ženy keď majú zápal močového mechúra, nemusia sa prezliekať, a je to voľnosť, nič vás nemokrí," tvrdí nudistka Jana.

Najznámejšie svetové nudistické pláže nájdete napríklad v mexickom Cancúne, ale aj Chorvátsku, Španielsku a na Bali. Na Slovensku poznáme jednu oficiálnu na štúrovskom kúpalisku, a potom niekoľko neoficiálnych pri jazerách. Hoci priaznivci tejto filozofie by prijali svoju vlastnú.

"Myslím, že je najvyšší čas, lebo toto tu je nekultúrne, aby človek ležal v prachu, svinstve, nie sú tu toalety, je tu viac psov, celá dedina psov sa tu kúpe je ich viac ako nás," hovorí Alena.

A hoci jedna z najznámejších bratislavských nudapláží funguje už viac ako 40 rokov, ľudia, ktorí žijú v jej blízkosti, si na ňu ešte stále nezvykli. Kúpajúcim sa tu znepríjemňujú život ako sa len dá.

Všetky agáty, ktoré nudistom poskytovali tieň, niekto vysekal. Nehovoriac o zazeraní a pokrikovaní.

"Ja ich považujem za hlupákov, pretože minule tu traja chlapci kričali, že hanba Slovenska. Ja si myslím že hanba Slovenska je niekde inde nie na nudapláži," tvrdí nudista Robo.


BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.