Zaujímavosti

Zažil peklo koncentráku, ale aj slávu Hollywoodu. Oscara daroval múzeu

Producent Branko Lustig, chorvátska prezidenta Kolinda Grabar-Kitarović a šéf múzea Jad Vašem Avner Shalev.
Zdroj: TASR/AP

Producent Schindlerovho zoznamu Branko Lustig sa vzdal ocenenia v prospech múzea Jad Vašem.

Branko Lustig, jeden z producentov Oscarmi ovenčeného filmu režiséra Stevena Spielberga Schindlerov zoznam (1993), venoval dnes svoju sošku počas návštevy chorvátskej prezidentky Kolindy Garbarovej Kitarovičovej v Izraeli tamojšiemu múzeu Jad Vašem.

Medzičasom 83-ročný rodák z Chorvátska, ktorý na vlastnej koži zažil peklo niekdajšieho vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau, povedal, že podľa jeho názoru sa soška dostala na dôstojné miesto.

Zároveň poznamenal, že to nevníma ako rozlúčku s prestížnym ocenením Americkej filmovej akadémie. "Prenechávam ho národu, ďalším generáciám. Každý návštevník múzea Jad Vašem si ho bude môcť pozrieť, doma sme ho vídali iba s manželkou a dcérou". Zmysel pre humor potvrdil, keď vyjadril nádej, že pozlátenú sošku Oscara nebudú veľmi často utierať od prachu, pretože vrstva zlata na nej je mimoriadne tenká.

Riaditeľ múzea venovaného pamiatke obetí holokaustu Avner Šalev zdôraznil, že aj Lustigov dar signalizuje, že sa pamätné miesto stáva prirodzeným centrom spomínania a súčasne jeho univerzálnym symbolom.

Uznávaný producent, ktorý sa podieľal na vzniku nielen viacerých významných filmových, ale aj televíznych produkcií, získal svojho času druhého Oscara za veľkofilm Gladiátor.


Čiernobiela, viac ako trojhodinová dráma Schindlerov zoznam je filmovou adaptáciou skutočného príbehu nemeckého továrnika Oskara Schindlera, ktorý v roku 1939 prichádza do Krakova, aby tam využil lacnú židovskú pracovnú silu neďaleko miestneho geta.

S blížiacim sa koncom druhej svetovej vojny však továrnik chce zabrániť transportu miestnych židov do neďalekého vyhladzovacieho tábora. Spisuje preto zoznam, na ktorom sa objaví viac ako 1200 mien, a napokon veľkú väčšinu z nich aj zachráni.

Samotný Schindler sa po kapitulácii fašistického Nemecka ocitol ako člen NSDAP na úteku, neskôr žil v Nemecku a Argentíne. Následne sa vo finančnej núdzi presídlil do Izraela, kde sa oňho postarali viacerí ním zachránení židia.

Štát Izrael udelil Schindlerovi, rodákovi zo Svitav, za jeho postoj počas vojny vyznamenanie Spravodlivý medzi národmi.

JERUZALEM/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.