Zaujímavosti

Toto urobí obľúbená pieseň s vaším mozgom

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Nová štúdia zistila, že hudobný vkus je spojený aj s tým, akým spôsobom premýšľate.

Prečo máte radi isté typy hudby a iné vôbec nemusíte? Môže to súvisieť s tým, ako váš mozog spracováva informácie. Psychológovia už vedia, že hudobné preferencie sú spojené s osobnosťou, ale nová štúdia zistila, že hudobný vkus je spojený aj s tým, akým spôsobom premýšľate. Píše huffingtonpost.com.

Autori štúdie z University of Cambridge, ktorú uverejnili tento týždeň v on-line časopise PLOS One, že ľudia, ktorý sú veľmi empatickí, preferujú "jemnejšiu" hudbu vrátane R&B/ Soulu. Ľudia s analytickejším myslením zase viac obľubujú punk, heavy metal a hard rock.

Výskumu sa zúčastnilo viac ako 4000 ľudí prostredníctvom aplikácie Facebooku. Vyplnili dotazníky a potom ich požiadali, aby si vypočuli a ohodnotili 50 piesní rôznych žánrov.

Vedci tak zistili, že empatické osoby (empathizers) preferujú viac citovú hudbu. "Chápu myšlienky a pocity iných a takú hudbu aj preferujú. S nižšou energiou, negatívnou emóciou ako smútok a citovou hĺbkou," povedal David Greenberg z Cambridgeu a vedúci autor štúdie.

"Naopak, analyticky zmýšľajúci ľudia (systemizers) preferujú hudbu s vysokou energiou a pozitívnymi emóciami," dodal.

Vedci predpokladajú, že ľudia vyhľadávajú hudbu, ktorá odráža a posilňuje ich vlastné duševné stavy. "Piesne sú zrkadlom toho, kto sú," povedal Greenberg.

Ďalším krokom vo výskume bolo zistiť, či hudba s emocionálnou hĺbkou môže zvýšiť schopnosť empatie. Ak áno, navrhli by ju ako terapiu. Chceli by tak pomôcť najmä ľuďom s autizmom.

USA/ nt

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti