Zaujímavosti

Počuli ste už o digitálnom závete? Podľa odborníkov to bude čoskoro nutnosť

FB hrobarweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Zanechávame po sebe totiž čoraz viac elektronických dát, nad ktorými po smrti visí otáznik. Čo s nimi a ako sa k nim dostať?

Väčšina z nás dnes žije dva životy. Málokto si však uvedomuje, že aj keď sa ten reálny skončí, elektronický stále pokračuje. O prístup k účtom na mailoch či sociálnych sieťach sa často nedelíme ani s tými najbližšími.

A to môže privodiť nepríjemnosti. Napríklad najnavštevovanejšia sociálna sieť zvykne upozorňovať na narodeniny používateľov - bez ohľadu na to, či sú ešte na tomto svete.

V Amerike už preto dávajú možnosť zvoliť si správcu vášho účtu - niekoho, koho si vyberiete vy sami a po smrti je oprávnený narábať s ním ako uzná za vhodné. U nás to zatiaľ nie je možné, príbuzní musia kontaktovať správcu siete.

„Musia doložiť nejaký úmrtný list, potvrdenie od súdu, že sú vykonávateľmi závete a predložiť to, že sú oprávnení," vysvetľuje počítačový odborník Martin Drobný.

„Najnavštevovanejší emailový server umožňuje, aby ste si nastavili dobu, počas ktorej keď ten účet nenavštívite, dokáže vymazať všetky údaje z tejto schránky. Predtým ako to urobí, vás informuje na iný email, že to chce vymazať," tvrdí ďalší špecialista Roman Calík.

Vo svete už dokonca existujú firmy, ktoré sa špecializujú na to, aby po smrti upratali vaše elektronické stopy.

„V Nemecku existuje firma, ktorá pokiaľ niekto umrie, dokáže za 145 eur spraviť analýzu toho, kde všade mal účty a vy sa potom rozhodnete, ktoré z nich chcete ponechať," hovorí Calík.

Najjednoduchšie je však podľa odborníkov nechať prístupové údaje a zoznam účtov aspoň jednému človeku. Prípadne ich mať zapamätané v domácom počítači.

BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.