Zaujímavosti

Najväčšia bezpečnostná hrozba v histórii? Mobil ovládnu cez SMS

Mobil - ilustračná foto
Mobil - ilustračná foto Zdroj: shutterstock.com/TATSIANAMA

V ohrození je približne 950 miliónov mobilných telefónov s operačným systémom Android.

Majitelia mobilných telefónov s operačným systémom Android by mali zbystriť pozornosť. Ich mobily sú totiž v ohrození a podľa odborníkov ide zrejme o najväčšiu bezpečnostnú hrozbu, akú kedy objavili. Informovala o tom spravodajská televízia CNN.

Približne 950 miliónov mobilných telefónov sa dá ovládnuť obyčajnou textovou správou. Pritom si ju užívateľ ani nemusí otvoriť, stačí, že ju zariadenie príjme. Okamžite začne prehliadať súbory, vrátane obrázkov, zvukov či videí. Tvrdí to bezpečnostná spoločnosť Zimperium, ktorá sa špecializuje na mobilné zariadenia.

Nedávno sa podobný problém objavil aj u iPhone, ale vírus sa dal zmraziť alebo zmizol po reštartovaní zariadenia. Teraz je však situácia vážnejšia. Hacker získa nad mobilom úplnú kontrolu. Pomocou nového vírusu tak získa úplný prístup k vášmu mobilu, vrátane všetkých aplikácií či kamere, ktorou vás bez problémov môžu začať sledovať.

„Bezpečnostnému riziku čelia mobily, ktoré vyrobili v posledných piatich rokoch", tvrdí Zimperium. Zároveň dodáva, že Google na to upozorňovali už 9. apríla. Vedenie spoločnosti sa vyjadrilo, že sa s touto informáciou podelí so svojimi užívateľmi.

V takýchto situáciách sa čaká 90 dní, aby sa urobila náprava. Teraz už ubehlo 109 dní a k náprave nedošlo. Preto sa bezpečnostná spoločnosť Zimperium rozhodla prehovoriť na verejnosti.

„Zaujímalo by ma, či Google príde s nápadom, ako aktualizovať zariadenie na diaľku. Ak toho nebudú schopní, máme v rukách veľkú pohromu," skonštatoval Chris Wysopal, niekdajší haker a dnes vedúci pracovník vo firme Veracode, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou vo virtuálnom svete internetu.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.